Duygusal pazarlamada slogan kullanımının önemi: Pandora reklamları üzerine bir inceleme
The importance of using slogans in emotional marketing: An examination about pandora's advertisements
- Tez No: 579075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüz rekabet koşullarında; pazardaki rakiplerin her geçen gün artması ve ürünlerin standartlaşması, markaların tüketiciler üzerinde duygu uyandırmaya yönelik stratejiler geliştirmelerini zorunlu hale getirmiştir. Bu stratejiler markaların, rakipleri ile arasında bir fark yaratabilmesini sağlamıştır. Tüketicinin duygularına yönelik çalışmalar yapmak, marka sadakatini arttıracağı için uzun vadede markalar ile tüketici arasında duygusal bağın kurulmasına olanak sağlamakta ve bu bağlamda; duygusal pazarlama kavramı ortaya çıkmaktadır. Duygusal pazarlama, tüketicinin duygularını etkilemek, onları harekete geçirmek ve bazı hislerin uyandırılması için kullanılan pazarlama yöntemidir. Tüketicilerin derin hislerine hitap eden duygusal pazarlamanın amacı; pozitif bir ruh halinden, mutluluk ve güven gibi daha güçlü duygulara kadar duygusal deneyimler yaşatmaktır. Bu çalışma, duygusal pazarlamada slogan kullanımının önemine dikkat çekmek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaç doğrultusunda 2016-2019 yılları arasında Cosmopolitan dergisinde yer alan Pandora reklamlarının sloganları, metinleri ve görselleri analiz edilmiştir. Reklamlar Barthes'in göstergebilimsel çözümleme yöntemi ile analiz edilerek, göstergelerin anlaşılabilmesi ve özelliklerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Reklam ilanlarının göstergebilimsel analizinden elde edilen sonuçlara göre; reklam sloganlarının duygusal vaat içerdikleri saptanmıştır. Duygusal bağ oluşturma sürecinde, slogan mesajının hedef kitleye ulaşmasında model kullanımının önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Global kimlik taşıyan Pandora reklamlarında kullanılan sloganların tercüme ve dilimize adaptasyon sürecinin olumsuz yanları irdelenmiştir. Pandora reklamlarında dönemsel olarak çıkarılan sloganlar ile ana slogan arasındaki ilişki anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Pandora markasının hizmet anlayışında yer alan gurur, tutku ve performans ilkelerinin sloganlarla uyumu incelenmiştir. Bu analizlerin bulguları; renk ve model kullanımı, tipografi, görsel bütünlük ve sloganın dilsel özellikleri açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the competative conditions of modern days, increasing number of competitors and standarization of produtcs has made it imperative that brands develop strategies to evoke emotion on consumers. These strategies has created differences between the competitors of brands. Working towards the feelings of the consumers increases the brand loyalty, thus enabling the emotional connection between brands and consumers in the long term and furthermore; the notion of emotional marketing comes in sight. Emotional marketing is a method to influence consumers feelings, motivate them and waking some senses up. The goal of emotional marketing, which is appealing consumers deep senses, is giving experience from a positive mood to stronger feelings like happiness and trust to consumers. This study was carried out to draw attention to the importance of using slogans in emotional marketing. The slogans, texts and visual materials of Pandora's advertises which are involved Cosmopolitan Magazine between 2016-2019 have been analyzed in accordance with this purpose. The advertises have analyzed with Barthes' Semiotic Analysis Method and aimed understanding of indicators and discovered their specialities. According to the results obtained from semiotic analysis of advertising banners; it has found that advertising slogans contains emotional promises. Using a model has so much importance to reaching the target audience of the slogan message has came in sight at the period of building emotional bond. The negative aspects of the slogans in translation process used in Pandora advertisements which has global identity. Putting a meaning within the relation Pandora's advertises periodical slogans and its main slogans has tried. The principles, which are partaking in the service mentality the brand of Pandora, pride, passion and performance were examinated. The discoveries of these analyses; using the color and model, the typography, the visual integrity and the specialties of the language.