Tekstil atıksularındaki katyonik boyar maddelerin fizikokimyasal arıtımı
Physi̇cochemi̇cal treatment of cati̇oni̇c dyes i̇n texti̇le wastewaters
  1. Tez No: 579090
  2. Yazar: ONUR AL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BONCUKCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada tekstil atıksularında bulunan methylene mavi katyonik boyar maddesinin, Lewatit CNP 80 katyonik reçine adsorban maddesi kullanılarak giderilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu çalışmada, katyonik boyar maddenin, sıcaklık, pH, reçine dozajı, karıştırma hızı gibi parametrelerin giderim verimi üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu adsorpsiyon çalışması kesikli olarak incelenmiştir. Ayrıca reçinenin rejenere edilip edilmediği ve reçinenin rejenerasyondan etkilenip etkilenmediği araştırılmıştır. Yine bu çalışamda adsorpsiyon izotermlerinin Freundlich, Langmuir ve Temkin izotermlerine ve 1. ve 2. mertebeden Pseduo kinetiklerine uyumlulukları araştırılmıştır. Elde edilen deneysel sonuçlara göre adsorpsiyon sürecinin Langmuir izoterm teorisine ve 2. dereceden Pseduo kinetiğine uyduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca bu deneysel çalışmada aktivasyon enerjisi belirlenerek aktivasyon prosesinin mekanizması belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was remove to methylene blue dye, which sources from textile wastewater because of that reason Lewatit CNP 80, which is based on weak acid, was used as an alternative adsorbent onto methylene blue dye. The adsorption study was carried out in the batch reactor. Experimental parameters were chosen methylene blue concentration, temperature, pH, resin dose, and shaking speed. At the appropriate range of parameters, removal of methylene blue dye was reached %98,03. In addition to this study was focused on whether the resin was regenerated. After regeneration, it was tried to determine whether the adsorption capacity was affected by regeneration. Also this study tried to determine Freundlich, Langmuir and Temkin adsorption isoterm and first and second pseduo kinetic equations. According to experimental results, it shows that adsorption process works with Langmuir isoterm and second degree pseduo kinetic equlation. In this study focused on determination of activation energy to understand dominant mechanism in adsorption process and this study shows that dominant adsorption is physical adsorption