Otel işletmelerinin pazarlama faaliyetlerinin seyahat acentalarının otel seçimi üzerine etkisi : İstanbul'da Avrupa ve Orta Doğu pazarı ile çalışan seyahat acentaları örnekleminde bir araştırma
The effect of marketing activities of hotel businesses on the chioce of travel agents in hotel selection: A research in the sample of travel agents working with European and Middle East markets in İstanbul
- Tez No: 579089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, Avrupa ve Ortadoğulu turistlere odaklanmış seyahat acentalarınınotel seçimlerinde, konaklama işletmelerinin pazarlama faaliyetlerinin etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı ve“yöntem çeşitlemesi”yapılan bir araştırma yürütülmüştür. Nicel araştırma için bir anket formu, nitel araştırma için de yarı yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılmıştır. Hazırlanan anket formu İstanbul'da faaliyet gösteren ve Avrupa ile Ortadoğulu turistlere odaklanan 60 A Grubu seyahat acentası yöneticisine uygulanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ile ise 33 acenta yöneticisi ile görüşülmüştür. Katılımcılardan toplanan nicel verilerin analizi için bilgisayarlı istatistik paket programı kullanılmıştır. Demografik verilerin analizi, frekans ve yüzde dağılımları kullanılarak, Likert ölçeği ile derecelenen ifadeler ise aritmetik ortalama ve standart sapmalar kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler için ise katılımcı görüşlerinde öne çıkan konular çerçevesinde tematik analiz yapılmıştır. Araştırmaya katılan 60 seyahat acentasının dokuzu (9) Orta Doğu pazarına, sekizi (8) ise Avrupa pazarına odaklanmış durumdadır. Diğer acentalarise hem Avrupa hem de Orta Doğu pazarı ile çalışmaktadır. Acentaların otel tercihlerini etkileyen unsurların başında fiyat ve otelin lokasyonu gelmektedir. Acentalar çalışacakları otelin lokasyonuna ve kendilerine sunduğu fiyat avantajlarına özel önem vermektedirler. Hem Avrupa hem de Orta Doğu pazarına hitap eden acentalar için benzer değerlendirmeler söz konusu olsa da özellikle Orta Doğu pazarına hitap eden acentaları için otelin lokasyonu çok daha önemli olmakta ve bu acentalar, merkezi otelleri tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of marketing activities of hotel establishments on travel agencies, which are focused on European and Middle Eastern tourists. For the purpose of this study, a research study was conducted in which qualitative and quantitative research methods were used together and method diversity was conducted. A questionnaire was used for quantitative research and a semi-structured interview form was used for qualitative research. The survey was applied to 60 A Group travel agency managers who are active in Istanbul and focus on European and Middle Eastern tourists. 33 agency managers were interviewed with a semi-structured interview form. To analyze the quantitative data collected from the participants, the computerized statistical package program was used. Demographics analyzed by using frequency and percentage distributions; Expressions graded with a Likert scale were analyzed using the arithmetic mean and Standard deviations. For qualitative data, thematic analysis was conducted within the framework of the issues that stand out in the participant's views. Of the 60 travel agencies participating in the survey, nine (9) have focused on the Middle East Market and eight (8) on the European Market. Other agencies work with both the European and Middle Eastern markets. Price and location of the hotel are the main factors affecting agents' hotel preferences. The agencies pay special attention to the location of the hotel and the price advantages they offer. Although there are similar evaluations for agencies that appeal to both the European and Middle East markets, the location of the hotel is more important for the agents that especially call to the Middle East market and these agencies prefer central hotels