Karizmatik liderliğin işgören bağlılığı ile ilişkisi
The relati̇onshi̇p between kari̇zmati̇k leadershi̇p and worker reliabilty
- Tez No: 579091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ARZU AZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada karizmatik liderliğin örgütsel bağlılık üzerine etkisini tespit etmek amacıyla tanımlayıcı ve açıklayıcı araştırma modeli kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini Atatürk Havalimanı dış hatlar gidiş biriminde çalışan 850 personel oluşturmaktadır.Personelin anketi cevaplamada isteksiz olması ve zaman ayıramaması gibi nedenlerden dolayı ancak 302 personel ile anket tamamlanmış ve uygulanmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır.Araştırmada veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır.Araştırma sonucunda karizmatik liderlik alt boyutları olan alt üye ihtiyaçlarına duyarlılık gösterme ve statükoyu sürdürme alt boyutların duygusal bağlılık algısını istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A descriptive and descrıptıve resarch model was used to determine the effect of charismatic leadership on organizational commitment.The unıverse of the study consisted of 850 personnel working in the Atatürk Airport international departures unıt.Due to reasons such as the reluctance of the staff to respond to the survey and the lack of time, only 302 staff and questionnaire forms consist of three parts.In the first part,information on demographic charasteristicks, in the second chapter charismatic leadershıp scale and in the last section.Data analysis was done by SPSS 16 package program. it was determined that the sub-dimensions of vision determination and status quo, which are sub-dimensions of charismatic leadershıp, have a statistically significant and positive effect on the perception of normative commitment.