Color removal in textile wastewater by using physical-chemical treatment processes
Tekstil atıksularında fiziko-kimyasal arıtım prosesleriyle renk giderimi
  1. Tez No: 151214
  2. Yazar: MELTEM ÖRKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
IV ÖZET Tekstil endüstrisi atıksuları, büyük oranda kullanılan sentetik boyar maddeler nedeniyle yüksek oranda renk içermektedir. Renkli atıksuların alıcı ortamlara deşarjı, gerek estetik gerekse de kullanılan boyar maddelerin yarattığı toksisite ve bu atıksuların içerdiği biyolojik olarak zor ayrışan organik maddeler açısından, karşımıza önemli bir problem olarak çıkmaktadır. Bu çalışmada, koagülasyon ve adsorpsiyon metotlarının AYBOY tekstil endüstrisi, Çiğli, İzmir, atıksularının arıtılmasındaki performansı incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde tekstil endüstrisi atıksularından renk giderimi amacıyla adsorpsiyon prosesleri uygulanmıştır. Çalışmada sorbent olarak bentonit, odun külü ve toz aktif karbon kullanılmıştır. Bentonit ve odun külü sorbentleri 2-50g/L konsantrasyonları arasında, toz aktif karbon ise l-7g/L konsantrasyonları arasında uygulanmış ve her konsantrasyon için renk giderimi belirlenmiştir. Renk giderimleri göz önüne alınarak bu çalışmada kullanılan textile endüstrisi atıksuyu için en uygun sorbent toz aktif karbon olarak bulunmuştur. Sorbentlerin adsorpsiyon karakteristiklerini tanımlamak için Freundlich and Langmuir adsorpsiyon izotermleri kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan atıksuyun rengini 100pt-co değerine düşürebilmek için gerekli toz aktif karbon konsantrasyonu 2.481 g/L olarak saptanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, tekstil endüstrisi atıksularından renk giderimi amacıyla koagülasyon prosesleri uygulanmıştır. Koagülasyon proseslerinde, koagülant olarak A12(S04)3.18H20, FeS04.7H20 ve Kemwater tarafından üretilen PAX-XL60, FERLX-3 kullanılmıştır. Koagülant yardımcısı olarak yine Kemwater tarafından üretilen DC-491 veKWD A-0031 kullanılmıştır.V Yapılan deneylerde, optimum koagülant konsantrasyonu Aİ2(S04)3.18H20 için 2000mg/L, PAX-XL60 için 1000mg/L, FEPJX-3 için 2000mg/L, FeS04.7H20 için 1250mg/L olarak belirlenmiştir. Bu optimum konsantrasyonlarda renk giderimi Aİ2(S04)3.18H20 için %46, PAX-XL60 için %32, FERIX-3 için %96 ve FeS04.7H20 için %80 olarak belirlenmiştir. Optimum DC-491 katyonik polimeri konsantrasyonu 50mg/L olarak bulunmuştur. 50mg/L DC-491 ilavesi ile A12(S04)3.18H20 ve FERIX-3 koagülantlarının optimum konsantrasyonu 1500mg/L değerine düşmüş ve A12(S04)3.18H20 için %84, FERIX-3 için %96 renk giderim verimi elde edilmiştir. Optimum DC-491 ilavesi diğer koagülantlar için de renk giderim verimlerini arttırmıştır. Koagülantların optimum konsantrasyonlarında bu renk giderim verimleri, PAX-XL60 için %72, FeS04.7H20 için %92 olarak bulunmuştur. KWD A-0031 anyonik polielektroliti için optimum konsantrasyon lmg/L olarak belirlenmiştir. lmg/L KWD A-0031 ve aynı zamanda 50mg/L DC-491 ilavesi ile alüminyum ve demir koagülantlarının renk giderim verimleri artmıştır. Koagülantların optimum konsantrasyonlarında bu değerler A12(S04)3.18H20 için %92, PAX-XL60 için %77, FeS04.7H20 için %93, FERK-3 için %97 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Textile industry wastewaters include highly ranged color due to the artificial dyestuffs. The discharge of colored wastewaters to the receiving media is an important problem. Because it causes both aesthetic problems and toxicity resulted from dyestuffs. Moreover, the textile wastewaters include organic substances which are difficult to be biodegraded. In this experimental study, the performance of coagulation and adsorption methods for wastewater treatment of AYBOY textile industry in Çiğli, İzmir was investigated. In the first stage of this experimental study, the adsorption processes were applied for color removal from the textile industry effluents. In this study, bentonite, wood ash and powdered activated carbon were used as adsorbent. The bentonite and wood ash adsorbents were applied in the range of 2-50 g/L concentrations while the powdered activated carbon adsorbent was applied in the range of 1-7 g/L concentrations and the for each concentrations color removal was determined. For the textile industry wastewater which was used in this study, the most appropriate adsorbent was found as the powdered activated carbon when the color removals were considered. In order to describe of adsorption characteristics of the adsorbents the Freundlich and Langmuir adsorption isotherms were used. To decrease the color of wastewater used in this study to the degree 100 pt-co, the required powdered activated carbon concentration was determined as 2.481 g/L. In the second stage of the experimental study, the coagulation processes are applied for color removal from the wastewater of the textile industry. In the coagulation processes, Al2 (S04)3.18H20, FeS04.7H20 and PAX-XL60 and FERTX-m 3 which are produced by Kemwater were used as coagulants. As coagulant aid DC- 491 and KWD A-003 1 which are produced by the same company were used. In the experiments, optimum coagulant concentrations were determined as 2000mg/L for Aİ2(S04)3.18H20, 1000mg/L for PAX-XL60, 2000mg/L for FERTX-3 and 1250 mg/L for FeS04.7H20. The color removal in these optimum concentrations was determined as 46% for Aİ2(S04)3.18H20, 32% for PAX-XL60, 96% for FERTX- 3 and 80% for FeS047H20. The optimum concentration of DC-491 cationic polymer was found as 50mg/L. The optimum concentration of A12(S04)3.18H20 and FERIX-3 coagulants decreased to the degree of 1500mg/L by addition of 50mg/L DC-491 and color removal efficiency of 84% for AI2 (S04)3.18H20 and color removal efficiency of 96% for FERIX-3 were obtained. The addition of DC-491 increased the color removal efficiency for other coagulants. These color removal efficiencies in the optimum concentrations of these coagulants were found as 72% for PAX-XL60 and 92% for FeS04.7H20. The optimum concentration for KWD A-003 1 anionic polyelectrolyte was determined as lmg/L. The color removal efficiencies of iron and aluminum coagulants increased because of the addition of the optimum concentrations of both KWD A-003 1 and DC-491 simultaneously. For the optimum concentrations of the coagulants, these values were determined as 92% for Al2 (S04)3.18H20, 77% for PAX-XL60, 93% for FeS04.7H20 and 97% for FERTX-3.