Kırsal alanlarda kadın girişimcilerin karşılaştıkları finansal sorunlar : Milas (Muğla) – Bydgoszcz (Polonya) karşılaştırması
Financial problems of women entrepreneurs in rural areas: Milas (Muğla) -Bydgoszcz (Poland) comparison
  1. Tez No: 579113
  2. Yazar: CEREN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KUTUKIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye gibi gelişen ekonomilerde kadın işgücünün hem ülke ekonomisine hem de ev ekonomisine katılımı, sosyal ve ekonomik açıdan değerlendirildiğinde ekonomik büyüme ve kalkınmaya katkı sağladığı görülmektedir. Kırsal ekonomik kalkınmayı yönetmek için kadın girişimcilerin de ekonomik hayatta varlığını sürdürebilmesi gerekmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde; kadının toplumdaki yerini belirten cinsiyet eşitsizliği, eğitim seviyesinin düşük olması ve bu sebeplerden dolayı girişimcilikte en büyük etkenlerden biri olan cesaretin psikolojik ve finansal olarak desteklenmemesi kadının kırsal kalkınmaya katkı sağlamasını önlemektedir. Türkiye nüfusunun dörtte biri kırsal alanda yaşayıp tarımda istihdam etmektedir ve kırsal alanda kadınların girişimci faaliyetleri oldukça büyük öneme sahiptir. Bu çalışma, Muğla ilinin kırsal turizm bölgesi Milas ilçesinde ve Polonya'nın kırsal alan niteliğinde olan Bydgoszcz ilinde sürdürülen kadın girişimcilik faaliyetlerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Her iki ülkedeki kadın girişimcilerin karşılaştıkları finansal sorunların benzerlik ve farklılıkları ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışmada nicel araştırma yönteminden yararlanılarak veri toplama aracı olarak anket uygulaması kullanılmıştır. Araştırma kapsamına giren katılımcıların iş ortamına yönelik durumları incelediğinde; her iki ülkede de herhangi bir ortaklık olmadan 3 ile 5 yıl arası süredir faaliyette olan işletmelerde çalışan sayısı 1-10 kişi arasında ve iş kurma fikir kaynağının en çok eğitim durumu-deneyim olduğu, her iki ülkedeki kadın girişimcilerin çoğunluğu eş-akrabalardan finansal kaynak sağlarken, Türkiye'deki katılımcıların çoğunluğunun büyürken yeni ortak girişimci ve banka kredisine başvurdukları ve Polonya'da en fazla yine akrabalardan finansal kaynak desteğine başvurdukları tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların iş kolu ile eğitim ve seminerlere katılmanın fayda sağlaması durumu ve gelir durumu ile finansal kaynak arasında orta seviyede bir ilişki olduğu tespit edilirken, iş kolu ile finansal kurumların kadın girişimcilere fayda sağlaması durumu yüksek seviyede bir ilişki ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Female labor force both in the national economy developing economies such as Turkey, home economics, social and economic assessment is seen as contributing to economic growth and development. In order to manage rural economic development, women entrepreneurs must be able to survive in economic life. In developing countries; gender inequality, the low level of education, and the lack of psychological and financial support of courage, which is one of the most important factors in entrepreneurship, prevent women from contributing to rural development. One quarter of Turkey's population is employed in agriculture and living in rural areas and rural women in entrepreneurial activities is very great importance. This study was carried out to compare the female entrepreneurship activities carried out in the rural district of Milas in the province of Mugla and in Bydgoszcz, a rural area of Poland. In this study, which was conducted in order to reveal the similarities and differences the financial problems of the female entrepreneurs in both countries, the questionnaire was used as a data collection tool. When the participants in the scope of the study examined the situation of the business environment; In both countries, it was concluded that the number of employees in the enterprises which have been operating for 3 to 5 years without any partnership is between 1-10 people and the idea of establishment of business is the most educational situation - experience. Both the majority of women entrepreneurs in the country's financial resources while the co-relative, the majority of respondents in Turkey grew when applying new venturers and bank credit to the maximum again financial resources to support from relatives in Poland were found to apply. While the participants are expected to benefit from training and seminars, there is a medium-level relationship between income and financial resources.