En hızlı acil servis hizmetini almayı sağlayan sistem tasarımı
System design providing the fastest emergency service service
- Tez No: 579118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED BURAK PAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sağlık hizmetleri sektörü, toplumun yaşam kalitesini etkileyen sektörlerin başında gelmektedir. Acil servisler 7 gün 24 saat hizmet veren, sağlık hizmetleri kapsamındaki en yoğun servislerdir. Her geçen gün başvuran hasta sayısının artmasına ek olarak en hayati vakaların sisteme giriş yaptığı yerdir. Bu yüzden acil servislerde yapılacak iyileştirmeler topluma büyük fayda getirecektir. Konuyla ilgili yapılan iyileştirme çalışmalarının büyük çoğunluğu acil servislerin iç işleyişleri üzerinde yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı ise, acil servise gelecek hastaları, sisteme giriş yapmadan önce alternatif hastanelere yönlendirerek acil yoğunluklarının dengelenmesini sağlamaktır. Çalışmada acile başvuran hasta popülasyonunun semtlerin ve acil servislerin konumuna göre yönlendirileceği farklı politikalar değerlendirilmiştir. Bu amaçla hastalar için simülasyona dayalı en iyileme ile ortalama hastanede kalış süresini ve tüm sistemde geçirilen süreyi en azaltan politika seçilmiştir. Girdi analizi için Ankara'daki bir eğitim araştırma hastanesinden alınan veriler kullanılmıştır. 2018 yılında hastanenin acil servisine gelen 164.578 hastanın verileri incelenmiştir. Ulaşım süreleri için ise trafik verileri kullanılmıştır. Veri girdisinin incelenmesinde dağılım uyum iyiliği sınamaları, yoğunluk-histogram ve Q-Q çizimleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health care services sector is one of the leading sectors that affect the quality of community life. emergency services are the busiest services within the scope of health services, which are open 24/7. In addition to increasing number of the patients admitted each day, it is the place where the most vital cases are entered the system. Therefore, improvements in emergency services can bring great benefits to the society. The majority of the improvement works on the subject have been done on the internal operations of the emergency services. The purpose of this study is to equalise the intensity of the emergency services by directing the patients to alternative hospitals before entering the system. Different methods which shall guide the emergency service patients according to the district and location of the emergency services were evaluated. For this purpose, the policy that reduces the amount of time spent in the whole system and the average service time is selected with simulation based optimization for patients. Data from an educational research hospital in Ankara are used for input analysis. The data of 164,578 patients who came to the emergency services of the hospital in 2018 are examined. Traffic data are used for transportation periods. The goodness of fit distribution, density-histogram and Q-Q plot are used to analyze the data input.