Süt sığırcılık işletmelerinde kullanılan toplam rasyon karışımı (TMR) yemlerin kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin belirlenmesi
The evaluation chemical and microbiological parameters of total mixed ration (TMR) in dairy farm
  1. Tez No: 579145
  2. Yazar: MELEK SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araştırma toplam rasyon karışımı (TMR) sistemi uygulanan bir süt sığırcılığı işletmesinde 10 aylık dönemde yürütülmüştür. Araştırmanın materyalini işletmede hazırlanan TMR yemlerinden mikser vagon ve yemliklerden alınan örnekler oluşturmuştur. Araştırmanın yürütüldüğü işletmenin mikser vagon kapasitesi ortalama 1 ton olup TMR kompozisyonunu ise çayır otu, saman, tritikale, ayçiçeği küspesi, mısır silajı, melas, tuz, vitamin mineral karması ve süt yemi oluşturmaktadır. TMR örneklerinde pH, kuru madde (KM), suda çözünebilir karbonhidrat (SÇK) mikrobiyolojik analizler laktik asit, maya ve küf analizleri yapılmıştır. Her numune alım döneminde ortam sıcaklığı, yemliklerdeki sıcaklık değişimleri de kaydedilmiştir. Araştırma sonucunda özellikle çevre sıcaklığının yüksek olduğu dönemlerde yemlik kontrollerinin çok daha önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a 10 month period in a dairy cattle farm which has a total mixed ration (TMR) system. The material of the study consisted of samples taken from mixer wagons and feeders from TMR feed prepared in the enterprise. The mixer wagon capacity of the enterprise where the research is carried out is 1 ton and the composition of TMR is formed of meadow grass, straw, triticale, sunflower meal, corn silage, molasses, salt, vitamin mineral mixture and milk feed. pH, dry matter (DM), water soluble carbohydrate (WSC) microbiological analysis, lactic acid, yeast and mold analysis were performed. In each sampling period, ambient temperature and temperatures changes in feeders were recorded. As a result of the research, it is seen that feeder controls are more important especially during periods of high environmental temperature.