Geleneksel finansal tablolar analizi ve ekonomik kâr yaklaşımı: Bir reklam firmasında uygulama
Traditional financial statements analysis and economic profit approach: Application in advertising
  1. Tez No: 579146
  2. Yazar: SALTANAT ŞEKEKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAN TEVFİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada finansal tabloların oran yöntemi ile analizi ve ekonomik kâr yaklaşımı reklam sektöründe faaliyet gösteren bir firmada gösterilmiştir. Oran analizinin uygulanması suretiyle elde edilen bilgilerin, firma yönetimine firma ile ilgili çeşitli konularda alacağı kararlarda ışık tutmaları amaçlanmıştır. Ayrıca firmaların kârlılığı konusu hem geleneksel oran analizi açısından, hem de modern ekonomik kâr yaklaşımı açısından ele alınarak, bu iki yaklaşımın farklı sonuçlara ulaştırabileceği gösterilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde finansal tablo kavramı, finansal tabloların türleri gibi genel konular ele alınmıştır. Ayrıca çalışmanın uygulama kısmında örnek firmanın bilançosu, gelir tablosu ve nakit akım tablosu analize tabi tutulacağı nedeniyle, bu bölümde sözkonusu finansal tablolar daha ayrıntılı olarak incelenmiştir. Daha sonra finansal analizin tanımı, finansal analiz türleri ve finansal analiz teknikleri üzerinde durulmuştur. Finansal analiz teknikleri ayrı ayrı başlıklar altında ele alınmış ve bölümün sonunda oran analizi incelenmiştir. Oran analizinin incelenmesi sırasında oran analizinin tanımı ve oranların sınıflandırılması gibi konularla ilgili bilgiler verilmiştir. Likidite oranları, mali yapı oranları, faaliyet oranları ve kârlılık oranları ayrı ayrı başlıklar altında ele alınmıştır. İkinci bölümde son yıllarda gittikçe önem kazanan ekonomik kâr yaklaşımı üzerinde durulmuştur. Bu bölümde ekonomik kâr ile muhasebe kârı arasındaki fark açıklanmış, ekonomik kârın hesaplanmasının firma açısından önemi ortaya konulmuştur. Ayrıca ekonomik kârın hesaplanmasında kullanılan sermaye maliyeti konusu, öz kaynak maliyeti, yabancı kaynak maliyeti ve ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti gibi alt başlıklar altında incelenmiştir. Çalışmanın en önemli kısmını üçüncü bölüm oluşturmaktadır. Bu bölümde birinci bölümde incelenen oran yöntemi ile analiz ve ikinci bölümde ele alınan ekonomik kâr yaklaşımı reklam firmasında uygulanmıştır. Üçüncü bölümün ilk kısmında örnek işletme ile ilgili kısaca bilgiler ve işletmenin birbirini izleyen üç faaliyet dönemine ilişkin bilançoları, gelir tabloları ve nakit akım tabloları yer almıştır. Daha sonra sözkonusu tablolar kullanılmak suretiyle reklam işletmesinin likidite, mali yapı, faaliyet ve kârlılık oranları hesaplanarak bu oranların değerlendirilmesi ve yorumu yapılmıştır. Üçüncü bölümün sonunda reklam firmasının üç faaliyet dönemine ilişkin ekonomik kârı hesaplanmıştır. Reklam firmasında oran analizinin uygulanması sırasında şu sonuçlara ulaşılmıştır. 1. Reklam firmasının likidite durumunun analizinde firmanın oldukça yüksek bir borç ödeme gücüne sahip olduğu saptanmıştır. Ancak firmada gereğinden fazla nakit bulundurulduğu da görülmüştür. 2. Firmanın sağlam bir mali yapıya sahip olduğu ancak yabancı kaynaklardan yeterli ölçüde yararlanılmadığı görülmüştür. 3. Reklam işletmesinin çalışma durumunun analizinde alacak devir hızının azaldığı ve alacak tahsil süresinin gittikçe uzadığı saptanmıştır. Ayrıca çalışma durumunun analizi sırasında firmada aşırı net işletme sermayesinin olduğu tespit edilmiştir. 4. Geleneksel finansal analiz açısından işletme faaliyetlerinin oldukça kârlı olduğu görülmüştür. Yönetim için işletme kârlılığının ilk önemli göstergesi, brüt satış kârı oranıdır. Kırgızistan gibi gelişmekte olan ülkelerde bu oran %50'den az olmamalıdır. Örnek işletmenin ilk yıl hariç bu standartlara uyduğu saptanmıştır. Ancak son yılda brüt satış kârı oranındaki düşüş eğilimi, yani satılan hizmetin maliyetinin net satışlardan hızlı artması bir başarısızlığa işaret edebilir. Son yılda net satışlar üzerinden kârlılık oranlarında genel bir düşüş eğilimi gözlenmiştir. Bu durum krizden de kaynaklanabilir. Diğer kârlılık oranlarının düşme eğilimi göstermelerine rağmen, son yılda aktif kârlılık oranının yükselmesi Du Pont analizi yardımıyla açıklanmıştır. Bütün bunlara rağmen, geleneksel finansal analizi kârlılığın ölçülmesinde sermaye maliyetini dikkate almadığından, yaratılan kârı doğru olarak ölçmede yetersizdir. Bu nedenle bu çalışmanın uygulama kısmında reklam işletmesinin ekonomik kârının hesaplanmasına yer verilmiştir. Reklam firmasının üç faaliyet dönemine ilişkin ekonomik kârının hesaplanması sonucu, ekonomik kârın geleneksel gelir tablosunda raporlanan muhasebe kârı ile paralel olarak gelişme gösterdiği ancak muhasebe kârından az olduğu görülmüştür. Buna rağmen, her üç faaliyet dönemine ilişkin ekonomik kâr pozitif çıkmıştır. Pozitif çıkan ekonomik kâr, kullanılan sermayenin maliyetinin ne kadar üzerinde faaliyet kârı elde edildiğini göstermektedir. Yani firmanın gerçek anlamda kâr ettiği saptanmıştır. Anahtar Sözcükler Finansal tablo, finansal analiz, oran analizi, ekonomik kâr, sermaye maliyeti.
Özet (Çeviri)
In this dissertation ratio analysis and economic profit approach were applied in advertising firm. The aim of application ratio analysis in advertising firm was to help the firm's direction making decisions in different spheres. Firm's profit theme was researched with traditional financial analysis point of view and with economic profit approach. Also it was demonstrated the fact, that this two approaches can give different results. In the first chapter general themes were affected, such as financial statement concept, kinds of financial statements. In order to use these financial statements in practical part of dissertation, in this chapter balance sheet, budgeted income statement and cash flow statement were studied more detailed. Then financial analysis definition, kinds and methods were mentioned. Each financial analysis' method was studied separately from others and in the end of first chapter ratio analysis was researched. The information about ratio analysis' definition and classification ratios were given during the studying ratio analysis. Liquidity ratios, financial stability ratios, current activity ratios and profit ratios were studied under separated titles. In the second chapter it has been described economic profit approach, which is becoming more important nowadays. Difference between economic profit and account profit was explained and importance of economic profit calculation for firm was mentioned. Capital costs, which were used in economic profit calculation, were studied under titles“Owned capital costs”and“Debts instruments costs”. The most important part of this dissertation is the third chapter. In this chapter ratio analysis, this had been studied in the first chapter and economic profit approach, which had been mentioned in the second chapter. Short information about advertising firm and this firm's balance sheets, budgeted income statements and cash flow statements were given at the beginning of the third chapter. Then liquidity ratios, financial stability ratios, current activity ratios and profit ratios were calculated and analyzed. At the end of the third chapter advertising firms' economic profit of three accounting periods was calculated. At the end of application ratio analysis in advertising firm, these several results were received. 1. During the liquidity analysis of advertising firm, it was revealed that firm has quite high financial responsibility. It also was detected the fact that there more cash resources in firm than it needs. 2. It was revealed that firm has good financial stability but doesn't use more debts instruments. 3. During the current ability analysis it was revealed that accounts receivable's velocity of turnover has come down. It also detected that there is superfluous function capital. 4. According to traditional financial analysis activities of firm was recognized as quite profitable. The first main index of firm's profit is gross profit ratio. In developed countries this index must not be less then 33%. In our country consequence of unstable economy this index increases up to 50%. It was revealed that advertising firm gross profit ratio of two accounting period corresponds to these standards. But lowering tendency of gross profit which can be seen in last accounting period, gives evidence of failure. In last accounting period general lowering tendency of profit ratios can be observed. This situation may be consequence of crisis. Rise of active profit ratio when other profit ratios come down, was explained with Du Pont analysis. In spite of all advantages traditional financial analysis can not calculate profit correctly because this kind of analysis doesn't take into account capital costs. Therefore in practical part of this dissertation economic profit of advertising firm was calculated. At the end of calculation advertising firm's economic profit of three accounting period, it was revealed that economic profit changes parallel to account profit but economic profit is less than account profit. In spite of this economic profit of all three period is positive. Positive economic profit is basis activity profit minus capital costs. It means that firm has real profit. Key Words Financial statement, financial analysis, ratio analysis, economic profit, capital costs.