Psikolojik sözleşme ihlalinin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde çalışanın algıladığı lider-üye etkileşimi kalitesinin rolü
The role of the quality of leader-member exchange of the employee perceived i̇n the effect of psychological contract breach on effect of turnover intention
- Tez No: 579151
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YİĞİT ŞAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, psikolojik sözleşme ihlalinin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde çalışanların algıladığı lider-üye etkileşimi kalitesinin aracılık etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma Türk bankacılık sisteminde faaliyet gösteren çağrı merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. Sektörde çalışan 634 banka çağrı merkezi personelinin yanıtladığı anketler dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 25 ve LISREL 8.7 istatistik paket programları kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de faaliyet gösteren banka çağrı merkezi çalışanlarının, psikolojik sözleşme ihlali yaşadıklarında işten ayrılma niyeti davranışlarında artış meydana geldiği ve lider-üye etkileşimi kalitesinin psikolojik sözleşme ihlali ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide önemli bir aracı değişken olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the mediating effect of the employees' perceiving leader-member exchange quality on the effect of psychological contract breach on turnover intention. For this purpose, the research was conducted in call centers operating in the Turkish banking system. Questionnaires answered by 634 bank call center personnel working in the sector were included. SPSS 25 and LISREL 8.7 statistical package programs were used in the analysis of the research data. Structural equation modeling was used to test the research hypotheses. According to the findings, call center employees of all banks operating in Turkey, when they experience psychological contract breach, turnover intention has increased. Also, it is found that the quality of leader-member exhange to the breach have a mediating effect on the relationship between the psychological contract breach and turnover intention.