Diş protez kaplama fritlerinin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of the dental prostheses coating frits
- Tez No: 579182
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Diş Hekimliği, Metalurji Mühendisliği, Biotechnology, Dentistry, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Diş protezlerinin gün geçtikçe kullanımı artmaktadır. Diş protezlerinin estetik ve kullanılabilirlik açısından iyileştirme çalışmaları da hız kazanmaktadır. Bu çalışmada ticari olarak kullanılan bazı diş protez kaplama fritlerin karakterizasyonları yapılmış ve özellikleri belirlenmiştir. Bu dental protez kaplama fritlerinin fiziksel özelliklerinin iyileştirilmesi için çalışmalar yapılmış ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturabilecek safsızlıkları içermeyen dental protez kaplama fritlerinin üretimi gerçekleştirilmiştir. Geliştirme aşamasında dental protez kaplama frit reçeteleri belirlenirken zararlı safsızlıkların içermemesine, orta sıcaklık pişirim fritleri olarak kullanılabilmesine, hem tam porselen sistemlere hem de metal destekli porselen sistemlere rahatlıkla uyum sağlayabilmesine dikkat edilmiş ve üretimleri yapılmıştır. Üretilen dental protez kaplama fritlerinin termal analizleri, ıslatma açısı analizleri, yüzey renk ve parlaklık analizleri ile mikroyapı karakterizasyon incelemeleri yapılmıştır. Çalışmada ısı mikroskobu, dilatometre, spektrofotometre ve glossmetre teknikleri uygulanmıştır. Mikroyapı çalışmalarında taramalı elektron mikroskobu ve noktasal enerji dağılımlı spektrometre (EDS) element analizleri yapılmıştır. XRF analizi ile yüzde ağırlıkça 0,15> altında kalması gereken safsızlıkların, belirlenen oranların altında olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan çalışmalarda doğal diş renk değerlerine, uygulandığı dental porselen altlık ile uyumlu olan ısıl davranışlara ve ıslatma açısı ile belirlenen kir tutma kapasitesine sahip olup en iyi sonuçları veren zirkonyum oksit içeren 4 nolu reçete olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The usage of dental prostheses is increasing day by day. Improvement studies in terms of aesthetics and usability of the dental prostheses are gaining speed. In this study, characterization and properties of some commercially used dental prosthesis coating frit were determined. The studies were carried out to improve the physical properties of these dental prosthesis coating frit and production of dental prosthesis coating frit without impurities that could pose a threat to human health was realized. During the development process, formulas of the dental prosthesis coating frits were considered which does not contain harmful impurities, can be used as medium temperature firing frit, both full porcelain systems and metal-supported porcelain systems can be easily adapted. Their productions were made. Thermal analysis, contact angle analysis, surface color and gloss analysis and microstructure characterization of dental prosthesis coating frit were analyzed. In this study, techniques of heat microscope, dilatometer, spectrophotometer and glossmeter were applied. Scanning electron microscopy and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS) element analyzes were analyzed for microstructure studies. By XRF analysis, it was observed that the impurities, which should remain below 0.15% by weight, were below the determined ratios. In the studies, the formula of number 4 within zirconium oxide was observed the best properties according to natural tooth color values, thermal behaviors compatible with the dental porcelain base and the contamination performance of contact angle.