Public-private partnership for corporate social responsibility (CSR-PPP): A focus on Turkey
Kurumsal sosyal sorumluluk için kamu-özel ortaklık (KSR-PPP): Türkiye'ye odaklı
- Tez No: 579194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖYKÜ İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışması Kurumsal Sosyal Sorumluluk (CSR) ve Kamu-Özel İşbirliği (PPP) kavramlarının, dünyanın birçok yerinden çeşitli örnekler üzerinden imkanlarının ve sınırlılıklarının açıklanması ile başlayıp Kurumsal Sosyal Sorumluluk için Kamu-Özel İşbirliği (CSR-PPP) kavramının tanımı ile devam etmektedir. Bunun yanında, bu tezde İtalya ve Hindistan'dan bazı CSR-PPP örnekleri, CSR-PPP kavramı hakkında daha iyi bir fikir edinilmesine yardımcı olmuştur. Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'deki CSR-PPP durumunu göstermek ve analiz etmektir. Bu çalışma 3 parçaya ayrılmış durumdadır; CSR-PPP konusu hakkındaki mevcut bilgiler, Türkiye'de CSR-PPP meselesinin güncel durumu ve CSR-PPP'nin geleceği üzerine Türkiye'deki eğilimler ve beklentiler. CSR-PPP kavramı, literatürde görece az miktarda kaynağa sahip yeni bir kavramdır. CSR-PPP'deki mevcut ikincil veriler sınırlı ve bu çalışmanın amacını başarılı bir şekilde karşılamak için yetersiz olduğundan, görüşmeler yoluyla birincil veriler elde edilmiştir. Bu bağlamda toplam üç görüşme yapılmıştır. Görüşülen tüm kişiler farklı sektörlerden seçilmiştir. İlk görüşmeci Avrasya Tünel Projesi'nde ulaştırma genel müdür yardımcısı olarak çalışmıştır ve aynı zamanda İstanbul Ticaret Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde yardımcı doçent olarak görev almaktadır. İkinci görüşmeci, Özgün İnşaat'ta ihale müdür yardımcısı olarak çalışmaktadır. Üçüncü ve son görüşmeci Kamu-Özel İşbirliği Mükemmellik Derneği'nin (PPPCoE) başkanıdır. Bulgular, Türkiye'de CSR-PPP gibi birçok proje bulunmasına rağmen CSR-PPP uygulamasının burada yeni olduğunu ve gelecekte de bu uygulamaların sayısının artması beklendiğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma gelecekte daha iyi CSR-PPP'ler oluşturmak için birtakım önemli tavsiyelerde bulunarak araştırmanın sınırlılıklarını ve gelecekteki alanlarını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis study begins with the explanation of concepts of Corporate Social Responsibility (CSR) and Public-Private Partnership (PPP), their advantages and constraints with various examples from many parts of the world and goes on to describe the concept of Public-Private Partnership for Corporate Social Responsibility (CSR-PPP). Furthermore, examples of some CSR-PPP cases from Italy and India helped get a better insight into the concept of CSR-PP. The main aims of this study is to screen and analyze the CSR-PPP situation in Turkey, the study is divided into three parts i.e. the existing knowledge about the topic of CSR-PPP, the current CSR-PPP situation in Turkey and the future CSR-PPP trends and expectation in Turkey. The concept of CSR-PPP is a new concept with a relatively low amount of resource literature. Since the available secondary data on CSR-PPP is scarce and insufficient to successfully meet the purpose of this study, primary data through interviews is obtained. A total of three interviews were conducted. All the interviewees belonged to different sectors. The first interviewee had worked as Deputy General Manager for Transport, Eurasia Tunnel Project and is also an assistant professor in the department of Civil Engineering at Istanbul Commerce University. The second interviewee is the Deputy Tendering Manager at Özgün Construction Pvt. Ltd. The third and the last interviewee is the president of a PPP consultancy – Public-Private Partnership Center of Excellence (PPPCoE). The findings suggested that the practice of CSR-PPP is new in Turkey although many projects like CSR-PPP exist in Turkey and their number is supposed to increase in future. At the end, the study gives insightful recommendations in order to create better CSR-PPPs in future and also explains the limitations and future areas of research.