Geleneksel Antep evlerinde duvar resimleri
Traditional Antep houses wall paintings
  1. Tez No: 579195
  2. Yazar: İLYAS YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Avusturya ile 1718 yılında imzalanan Pasarofça Antlaşması ile başlayıp, 1730 Patrona Halil İsyanına dek yaşanan 12 yıllık süreç, Osmanlı İmparatorluğu'nda Lale Devri olarak adlandırılmaktadır. Bu dönem, Osmanlı İmparatorluğu'nda batılılaşma hareketlerinin başladığı dönem olarak kabul görmektedir. Batılılaşma hareketleri imparatorluğun siyasi, ekonomik ve sosyal hayatını etkilediği gibi, son derece zengin bir repertuara sahip olan sanat anlayışını da zaman içerisinde etkilemiştir. Batılılaşma hareketleriyle birlikte batı menşeili sanat akımlarının, yapıların esas çizgilerini pek fazla etkilemediği fakat, yapıların iç dekorasyonlarında hakim olmaya başladıkları görülmüştür. Batılılaşma dönemiyle beraber, yapıların süslemelerinde görülen en büyük yenilik ise duvar resimleridir. İlk örnekleriyle başkent İstanbul'da karşılaştığımız duvar resimleri, kısa süre içerisinde imparatorluğun Anadolu sınırlarında da görülmeye başlamıştır. Duvar resimlerinin Anadolu'da yayılmasında, özellikle III. Selim Dönemi'nde güç kazanan ayan ve eşrafın payı büyüktür. İstanbul modasına ve yaşantısına oldukça ilgili olan ayanlar, başkent hayatına öykünerek konaklarını duvar resimleriyle süsletmişlerdir. Anadolu'da Bursa, İzmir, Çanakkale, Antalya, Antakya, Kayseri, Nevşehir, Yozgat, Amasya ve Tokat gibi pek çok yerleşimde, duvar resimleriyle süslenmiş sivil ve dini yapılar dikkati çekmektedir. Geleneksel Antep evlerinde görülen duvar resimleri ise, başkent örneklerine yakın üslup özellikleri göstermesi bakımından, Anadolu duvar resimleri arasında özel bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
The process of twelve years which was from the Treaty of Passarowitz signed with Austria in 1718 to the Patrona Halil Revolt in 1730 is known as the Tulip Era in Ottoman history. The era is accepted as the starting point of the westernization movement in the Ottoman Empire. The westernization movement has been affected the empire at both economic, political and social life and sense of art. It has been seen that Western art movements did not affect the main styles of the buildings too much, but they started to dominate the interior decoration of the buildings. With the westernization period, the biggest innovation seen in the decorations of the buildings is wall paintings. The first examples of the wall paintings that we encountered in the capital, Istanbul, soon began to be seen in the Anatolian borders of the empire. Notables and gentry who gained strength especially in the period of Selim III had great importance to the spread of wall paintings in Anatolia. The notables, who were very interested in the fashion and life style of Istanbul, decorated their mansions with wall paintings imitatively the capital life. In many settlements such as Bursa, İzmir, Çanakkale, Antalya, Antakya, Kayseri, Nevşehir, Yozgat, Amasya and Tokat in Anatolia, civil and religious buildings which were decorated with wall paintings has been attract attention. On the other hand, the wall paintings seen in the traditional Antep houses have a special place among the Anatolian wall painting samples in terms of their stylistic features which are close to the examples of the capital city