Heykel sanatında dijital yaklaşımlar
The digital approaches in the art of sculpture
  1. Tez No: 579250
  2. Yazar: HABİB BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FERRUH HAŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sanat ve tasarım alanında dijital teknolojinin kullanılması önemli bir role sahiptir. Teknolojik malzemelerle üretilen ve çağdaş eserler ortaya koymamıza vesile olan dijital sanat olarak tanımlanan bu sanat dalı, çağdaş bilgiyi, bakışı ve bilinci, teknolojiye ilişkin kuramlar ve kavramlarla değiştirmekte ve dönüştürmektedir. Dijital sanat, her yeni gelişen sanat biçiminde olduğu gibi geniş bir bağlamda ve çoklu bakışı tercih eden uzun süreli çalışmalarla tanımlanmaya ve sınıflandırılmaya çalışılmaktadır. Birden fazla sanatsal biçimi ya da teknik anlatımı bir arada kullanabilen dijital sanat, insanın çevresiyle, bilgiyle, teknolojiyle, estetikle olan etkileşimini sorgulamaktadır. Aynı zamanda bu gelişen teknoloji bize birçok alanda yeni fikirler vermektedir. Günümüz yeni teknolojileri heykel sanatı için, dijital heykel başlığı altında toplanabilecek yeni olanaklar getirmiştir. Buda bize artık bir bilgisayar heykel atölyesi haline geldiğini bu gelişmeler ise bir yandan izleyicinin konumunu değiştirirken, öte yandan estetik bilimi açısından bazı yeni soruların açıklanmasını gerektirmektedir. Dijital heykel yapımı için gerekli olan donanım ise bilgisayar yazılımları ve donanımlarıdır.
Özet (Çeviri)
Using dijital technology has a great importance in the field of art and design. This digital branch of art, which is produced with technological materials and gives the way for creating modern works, changes and transforms contemporary information, perspective and conscious with the help of theories and concepts related to technology. Just as each newly-emerging art of branch, digital art is tried to be described and classified in a wide context and long term studies which prefer multi-examination. Digital art, which can use many artistic styles or technical expression together, interrogates human's interaction with his environment, information, technology and aesthetics. This developing technology provides us many fresh ideas in various fields. Today's new technologies have led to new opportunities which can be brought together under the title of ''digital sculpture.'' This shows computer has now turned into sculpture studio and on one hand these developments change audience's position, but on the other hand they are required to explain new questions in terms of aesthetics. The equipment, which is a need for creating digital sculpture, is computer software and equipment.