Gelir vergisi mükellefi gerçek kişiler yönünden vergi planlaması aracı olarak özel menkul kıymet yatırım fonu
Private securities investment fund as tax planning tool in terms of real persons income tax payer
- Tez No: 579251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZAİ TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sermaye piyasaları, hem ülke ekonomisi için hem de kişi ve kurumların ekonomileri için önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda önemli bir vergi kaynağı oluşturmaktadır. Bu tezde sermaye piyasalarının işleyiş şekli ve vergilendirme politikaları incelenmiş ve okuyucuya yansıtılmaya çalışılmıştır. Tezde öncelikle, finansal piyasalar tanımlanmış, daha sonrasında yatırım fonlarının ayrımları yapılmış, menkul kıymet yatırım fonları ve özel fonlar üzerinde durulmuş, para ve sermaye piyasası araçlarının tam mükellef gerçek kişiler açısından vergilendirilmesi ele alınmıştır. Bunlardan sonra menkul kıymet yatırım fonlarının portföy işletmeciliği kazançlarının vergilendirilmesinden bahsedilmiştir. Örnek uygulamalar kısmında tam mükellef gerçek kişilerin bireysel yatırımlarının vergilendirilmesi, menkul kıymet yatırım fonu katılım belgesine sahipliği durumundaki vergilendirilmesi ve son olarak özel fon katılım belgesine sahipliği halinde vergilendirilmesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Capital markets have an important place both for the economy of the country and for the economies of individuals and institutions. It also constitutes an important source of tax. In this thesis, the functioning of capital markets and taxation policies had examined and tried to be reflected to the reader. Firstly in the thesis, the financial markets had defined, then investment funds had separated, had emphasized on securities investment funds and special funds, and the taxation of money and capital market instruments for real persons was discussed. After that, the taxation of securities investment funds, portfolio management gains was mentioned. In the sample applications section, taxation of individual investments of real persons with full taxation, taxation of persons with securities investment fund participation certificate and taxation of persons with special fund participation certificates are discussed.