Üridinin yenidoğan hiperoksik beyin hasarı modelinde serbest oksijen radikalleri üzerine etkisinin araştırılması
Effect of uridine on free oxygen radicals in neonatal hyperoxic brain injury
- Tez No: 579269
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Preterm yenidoğanlara neonatal yoğun bakım ünitelerinde, resüsitasyon, pulmoner hipertansiyon ve solunum sıkıntısı gibi nedenlerden dolayı oksijen tedavisi uygulanmaktadır. Term ve preterm yenidoğanlar, endojen radikal süpürücü sistemlerinin tam olarak olgunlaşmamış olması sebebiyle reaktif oksijen türlerinin neden olduğu bozulmalara duyarlıdırlar. Reaktif oksijen türleri, fizyolojik olarak antioksidan sistemler aracılığı ile düzenlenmektedir. Reaktif oksijen türleri ve antioksidan arasındaki dengenin bozulması DNA ve mitokondriyal membran, apoptoz ve hücresel fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak oksidatif strese neden olabilir. Oksidatif stresin hiperoksiyi takiben akciğer, retina ve muhtemelen genel doku hasarından sorumlu olduğu kabul edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, yenidoğan sıçan beyninde hiperoksi uygulaması sonrasında oluşan oksidatif stresin neden olduğu bozulmalara karşı üridinin, antioksidan sistem aracılığıyla olası tedavi etkinliğini araştırmaktır. Çalışmamızda 53 adet neonatal Spraque-Dawley cinsi sıçan doğumdan 6 gün sonra randomize olarak 5 gruba ayrılmıştır. Oda havasındaki sıçanlara 6. gün tek doz intraperitoneal serum fizyolojik (%0,9 NaCl) veya diğer gruplara hiperoksi maruziyetinden 15 dakika önce tek doz 100 mg/kg, 300 mg/kg, 500 mg/kg dozunda üridin intraperitoneal (i.p.) enjeksiyonu yapılmıştır. 48 saat boyunca oda havasında (%21 O2) tutulmuş veya hiperoksiye (%80 O2) maruz bırakılan sıçanlar takiben dekapite edilerek tüm beyin homojenatlarından Western Blot yöntemiyle DJ-1 proteininin analizi ve Malondialdehit (MDA), Myeloperoksidaz (MPO), Süperoksit Dismutaz (SOD), Glutatyon Peroksidaz (GSH-Px) enzimlerinin biyokimyasal analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oxygen therapy is applied to preterm neonates in neonatal intensive care units for reasons such as resuscitation, pulmonary hypertension and respiratory distress. Term and preterm neonates are susceptible to deterioration caused by reactive oxygen species because their endogenous radical scavenging systems are not fully mature. Reactive oxygen species are regulated physiologically by antioxidant systems. Disruption of the balance between reactive oxygen species and antioxidants may cause oxidative stress due to DNA and mitochondrial membrane, apoptosis and cellular dysfunction. The degradation of balance between reactive oxygen species and antioxidant may cause oxidative stress due to DNA and mitochondrial membrane, apoptosis and cellular dysfunction. Oxidative stress has been recognized to be responsible for lung, retina and possibly general tissue damage following hyperoxia. The aim of this study was to investigate the possible treatment efficiency of uridine through antioxidant system against the deterioration caused by oxidative stress after hyperoxia application in pups brain. In our study, 53 neonatal Spraque-Dawley rats were randomly divided into 5 groups 6 days after birth. Rats in room air were injected intraperitoneally (i.p.) a single dose of either saline (0.9% NaCl) or uridine100 mg/kg, 300 mg/kg, 500 mg/kg 15 minutes prior to hyperoxia exposure to on day 6. Rat pups which were kept either at room air (21% O2) or exposed to hyperoxia (80% O2) for 48 hours, were subsequent to decapitated. The homogenates obtained from the whole brain were analyzed by Western blotting DJ-1 protein, and the biochemical analysis of Malondialdehyde (MDA), Myeloperoxidase (MPO), Superoxide Dismutase (SOD), Glutathione Peroxidase (GSH-Px) enzymes were conducted.