Hâfız Ahmed Paşa Divanı (metin-inceleme)
Hâfiz Ahmed Pasha Divan (text-analysis)
  1. Tez No: 271318
  2. Yazar: ADEM UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Filibeli bir müezzinin oğlu olan Ahmed Paşa, küçük yaşlarda İstanbul'a getirilmiş ve Enderun'da yetişmiştir. Sesi de çok güzel olan Ahmed Paşa, şair tabiatı sayesinde kısa sürede padişah müsahipliğine kadar yükselmiştir. Valilik, doğancıbaşılık, beylerbeyliği, kaptan-ı deryalık gibi çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1625 yılında sadrazam olmuştur. I. Ahmet ve II. Osman zamanlarında çeşitli isyanların bastırılmasında önemli görevler üstlendiği gibi sadrazam olduktan sonra Bağdat seferinde başkomutan tayin edilmiştir.Şiirlerinde ?Hâfız? mahlasını kullanan Ahmed Paşa'nın tek eseri Divanı'dır. Divan'ında kendi şiirlerinden başka Bahtî, Gubârî gibi şairlerin bazı şiirleri de yer almaktadır. Bahtî ve Çelebi Ahmet Efendi'nin pek çok şiirine nazire yazan Hâfız, nazirecilik geleneğimizde önemli bir yere sahiptir.Nazireciliğinden başka Hâfız'ın şiirleri nevruz, mûsikî, kızıl elma ve sosyal hayatla ilgili bazı konulara yer vermesiyle ön plana çıkmaktadır. Asker ruhuna sahip olan Hâfız'ın Divanı'nda askerlikle ilgili terimler de önemli bir yere sahiptir. Klasik imlanın dışına çıkarak kaleme aldığı şiirlerle de Hâfız, Türk edebiyatında kendine özgü yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Ahmed Pasha, the son of a muezzin, was brought to Istanbul at an early age and he was raised in Enderun. Ahmed Pasha, who had a very beautiful voice, rose to the rank of the Sultan's Companionship in a short time, thanks to his poetic nature. After serving in various positions such as governership, responsible for hunting palace jobs, the position of governor-general, the position of Admiral of the Fleet, he became the grand vizier in 1625. As he played an important role in the suppression of various rebellions during I.Ahmet and II.Osman's periods, he was appointed as the Commander in Chief for Baghdad Campaign after becoming the grand vizier.Ahmed Pasha, whose only work is his Divan, wrote his poems under the pseudonym 'Hafız'. There were also some poems of other poets such as Bahti and Gubari in his Divan besides his own poems. Hafız who wrote similar poems for many poems of Bahti and Çelebi Ahmed Efendi has an important place in our nazire tradition.In addition to his nazires, Hafız's poems related to issues such as newroz, music, The Red Apple and social life stood out from the rest. Hafız had a soldier's spirit so military terms had an important place in his Divan. Hafız has taken his own place in Turkish literature with his poems without applying classical writing style.