Sokak taraması ve ön değerlendirme yöntemleri kullanılarak binaların deprem performansının bilgisayar destekli hızlı belirlenmesi
Computer aided quick determination of earthquake performance of buildings by using street survey and preliminary assessment methods
- Tez No: 579278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUVAFIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, binaların deprem etkisi altındaki performansını hızlı ve pratik şekilde belirlemek için kullanılan 7 farklı hızlı değerlendirme yöntemi incelenmiştir. Bu yöntemler, 2011 yılında meydana gelen Van depreminde göçmüş veya ağır hasar almış olan 50 binanın parametresini kullanarak her bir yönteme göre binaların deprem performans davranışları (riskli veya güvenli) belirlenmiştir. Elde edilen deprem performans davranışları, binaların mevcut durumları ile karşılaştırılarak yöntemlerin ilgili binalar üzerindeki doğru tahmin yüzdeleri hesaplanmıştır. Yapılan bu hesaplamalarla ilgili 50 bina için en uygun yöntem belirlenmeye çalışılmıştır. Binaların deprem performans davranışlarını belirlemek için kullanılan 7 hızlı değerlendirme yönteminden üçü sokak taraması olarak adlandırılan birinci kademe yöntemleri (6306 RYY, FEMA P-154 ve Sucuoğlu ve Yazgan seviye-1), geri kalan dört yöntem ise ön değerlendirme olarak adlandırılan ikinci kademe yöntemleridir (Sucuoğlu ve Yazgan seviye-2, Özcebe, Yakut ve MVP). Elde edilen sonuçlara göre ön değerlendirme yöntemleri incelenen binaların deprem performans durumlarını sokak taraması yöntemlerinden %24 daha yüksek oranda doğru tahmin etmiştir. Aynı zamanda sokak taraması yöntemlerinden en başarılı yöntem %74'lük doğru tahmin yüzdesiyle 6306 RYY, ön değerlendirme yöntemlerinde ise en başarılı yöntem %86'lik doğru tahmin yüzdesiyle Yakut yöntemi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 7 different rapid evaluation methods which are used to determine the performance of buildings under the influence of earthquakes in a fast and practical way are examined. These methods were used to determine the earthquake performance behaviors (risky or safe) of buildings according to each method by using the parameters of 50 buildings that were collapsed or severely damaged in Van earthquake that occurred in 2011. Accurate estimation percentages of the methods on the buildings were calculated by comparing the obtained earthquake performance behaviors with the current situation of the buildings. The most suitable method has been tried to determine for 50 buildings related to these calculations. Three of the 7 rapid assessment methods used to determine the earthquake performance behavior of buildings are first-stage methods called street screening (6306 RYY, FEMA P-154 and Sucuoğlu and Yazgan level-1), and the remaining four methods are second-stage methods called pre-assessment (Sucuoğlu and Yazgan level-2, Özcebe, Yakut and MVP). According to the results, the pre-assessment methods predicted the earthquake performance status of the buildings examined by 24% higher than the street screening methods. At the same time, the most successful method of street screening methods was 6306 RYY with 74% accurate estimation, and the most successful method of pre-assessment with 86% accurate prediction was Yakut method.