Urmu Dut'un (Morus rubra L.) biyolojik aktivite potansiyelinin belirlenmesi ve Stenotrophomonas maltophilia üzerine etkilerinin araştırılması
Determination of biological activity potantiel of Urmu mulberry (Morus rubra L.) and investigation of effects on Stenotrophomonas maltophilia
  1. Tez No: 579302
  2. Yazar: SELÇUK KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ülkemizde tıbbi amaçlı tüketilen birçok bitki türü bulunmaktadır. Bu bitkilerin çoğunun antimikrobiyal etkilerinin olduğu birçok kez bildirilmiştir. Bununla beraber bazı meyve ve sebzelerin de içerdiği antioksidan maddelerin kanser, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisinin olduğu vurgulanmış ve tüketicilerde antioksidan madde açısından zengin ürünlere yönelme olduğu görülmüştür. Çalışmamızda Urmu Dut (Morus rubra) meyvesinin antioksidan kapasitesi araştırılmış ve DNA koruyucu aktivitesine bakılmıştır. Ayrıca Urmu Dut (M. rubra)' un Stenotrophomonas maltophilia bakterisine karşı antibakteriyel etkisi araştırılarak raporlanmıştır. Sonuç olarak Urmu Dut (M. rubra) meyvesinin özütlerinin antioksidan miktarının iyi olduğu gözlemlenmiş ve DNA koruyucu aktivitesinin ise DNA koruma üzerine etki potansiyelinin olduğu saptanmıştır. S. maltophilia bakterisi üzerine yapılan antibakteriyel çalışmada ise S. maltophilia bakterisi üzerine Urmu Dut özütünün antibakteriyel bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Urmu Dut' un S. maltophilia bakterisi ve DNA hasarı üzerine etkileri ilk kez bu tez çalışmasında araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many plant species consumed for medical purposes in our country. Many of these plants have been reported to have antimicrobial activities. In addition, it was emphasized that antioxidant substances, including some fruits and vegetables, have protective activities against cancer, cardiovascular diseases and it has been observed consumers tend to buy products rich in antioxidant substances. In our study, antioxidant capacity of Urmu Mulberry (Morus rubra) fruit was investigated and DNA protective activity was investigated. In addition, the antibacterial activity of Urmu Mulberry (M. rubra) on Stenotrophomonas maltophilia was investigated and reported. As a result, it was observed that the amount of antioxidant extracts of Urmu Mulberry (M. rubra) fruits was good enough and DNA protective activity had an effect on DNA protective activity. In the antibacterial study on S. maltophilia, Urmu Mulberry extract had no antibacterial effect on S. maltophilia. The effects of Urmu Mulberry on S. maltophilia bacteria and DNA damage was researched in this thesis for the first time.