Mao Döneminden Günümüze Çin Halk Cumhuriyeti'nin Dünya ticaretindeki konumu
The status of the People's Republic of China in the world trade from the Mao Period to the present
  1. Tez No: 579325
  2. Yazar: AYTUĞ TUĞRUL ESKİMERGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti, günümüzde ticaret hacmi en büyük olan ülke konumundadır. 1949 kurulan ve dışa kapalı bir ekonomik yapıyı kabul eden Çin günümüzdeki ekonomik başarılarına uzun reform dönemlerinin ardından ulaşmıştır. Çin bu konuma ulaşırken ekonomik olarak dengeyi korumakla kalmayıp aynı zamanda büyümeyi de sağlamış olması nedeniyle gelişmiş ve gelişmekte olan diğer ülkelerden ayrılmaktadır. Bu araştırmada Çin'in 1949 yılından bu yana yaşadığı ekonomik değişimler incelenmiştir. Daha sonra bu kapalı ekonominin 1978 yılında dışa açılmasının ardından dış ticaret yapısındaki değişmeler, ülkeler ve sektörel bakımdan betimsel tanımlama yönetimiyle incelenmiştir. Bu incelemenin temel amacı, Çin'in izlediği politikalar sayesinde dünya ticaretinden elde ettiği payı belirlemek ve gelecekte bu payı koruması ve arttırması için yapması gerekenler hakkında önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
People's Republic of China is currently the country with the largest trade volume. China was established as a closed economy and it has reached her today's position after long reform periods. While China has reached this position, it has not only maintain its equilibrium in the economy, but it has also achived long periods of growth. This is why China is seperated from other developed and developing economies. In this study, the economic changes experienced by China since 1949 are examinated. Then the changes in the structure of foreign trade in terms of its trade partners and sectoral data were examinated after a closed economy was opened in 1978. The main purpose of this study is to better analyze the position of foreign trade in world foreign trade and suggest what sort of polcies can be followed in order to protect its share of World trade even to increase it.