Kastamonu ili 2017 yılı atmosferik polen konsantrasyonunun incelenmesi
Investigation of atmospheric pollen concentration in Kastamonu province 2017
- Tez No: 579324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALİP ÇETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
1 Ocak – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında 1 yıl süre ile Kastamonu atmosferik polenler volümetrik esasa göre çalışan Hirst tipi polen tuzağı (Burkard) ile çalışılmıştır. Çalışma neticesinde 41 adet tapsona ait 89 483 adet polen Sayılmıştır. Bu taksonlardan ağaç ve ağaçsı olanlar; Acer, Aesculus, Alnus, Betula, Carpinus, Castanea, Corylus, Cupressaceae /Taxaceae, Ericaceae, Fagus, Fabaceae, Fraxinus, Hedera, Juglans, Laurus, Maclura, Morus, Oleaceae, Ostrya, Pinaceae, Platanus, Populus, Quercus, Rosaceae, Salix, ve Ulmus olmak üzere 26 adet taksonun toplam polen miktarının % 89,23 (79 844 adet) oluşturduğu kaydedilmiştir. Otsu olan taksonlar ise; Artemisia, Apiaceae, Asterceae, Boraginaceae, Brassicaceae, Carex, Caryophyllaceae, Amaranthaceae, Humulus, Labiatae, Papaver, Plantago, Rumex, Urticaceae olmak üzere 14 takson belirlenmiş ve bu taksonların toplam polen miktarını % 4,95 (4 432 adet) oluşturduğu, ayrıca Gramineae familyasına ait polen miktarının % 5,82 (5 207 adet)'sini oluşturduğu tespit edilmiştir. Polenleri atmosferde dominant olarak saptanan taksonlar sırayla; % 47,43 (42 460 adet) Pinaceae, % 24,68 (22 098 adet) Cupressaceae /Taxaceae, % 5,82 ( 5 207 adet) Gramineae, % 4,73 (4 235 adet) Betula, % 3,81(3 406 adet) Quercus, % 2,57 (2 299 adet) Carpinus, % 2,32 (2 079 adet) Amaranthaceae ve % 1,38 (1 237 adet) Fagus şeklinde belirlenmiştir. Taksonların polinizasyon dönemlerinin ve atmosferdeki polen konsantrasyonunun yıl boyunca değişim gösterdiği saptanmıştır. Atmosferde dominant olarak saptanan taksonların polen mikrofotoğrafları çekilmiş ve tanımlamaları yapılmıştır. Ayrıca sayımlar neticesinde 1 yıllık polen takvimi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Polens of Kastamonu Atsmophere were studied using Hirst type pollen trap (Burkard) from October 1 to December 31 of 2017. 89 483 pollen grain was collected belonging to 41 taxa during the study period. Among the samples, 26 taxa were tree and busches (i.e. Acer, Aesculus, Alnus, Betula, Carpinus, Castanea, Corylus, Cupressaceae /Taxaceae, Ericaceae, Fagus, Fabaceae, Fraxinus, Hedera, Juglans, Laurus, Maclura, Morus, Oleaceae, Ostrya, Pinaceae, Platanus, Populus, Quercus, Rosaceae, Salix, and Ulmus) gave 89.23 % (79 844 pollen grain) of the pollen grains. Among the identified taxa, 14 were identified as herbaceous plants (i.e. Artemisia, Apiaceae, Asterceae, Boraginaceae, Brassicaceae, Carex, Caryophyllaceae, Amaranthaceae, Humulus, Labiatae, Papaver, Plantago, Rumex, Urticaceae), whose pollen grains spaced 4.95 % (4 432 pollen grain). Number pollen grains belong to Gramineae family were 5.82 % (5 207 numbers). The taxa gave higher percentages of the atmospheric pollen grains were Pinacease with 47.43 % (42 460 pollen grain), Cupressaceae /Taxaceae with 24.68 % (22 098 pollen grain), Graminease wth 5.82 % (5 207 pollen grain), Betula with 4.73 % (4 235 pollen grain), Quercus with 3.81 % (3 406 pollen grain), Carpinus with 2.57 % (2 299 pollen grain), Amaranthaceae with 2.32 % (2 079 pollen grain) and Fagus with 1.38 % (1 237 pollen grain). Polinazation-season and seasonal pollen percantages in atmosphere showed differences. Pollen micrograph of dominant taxa along with description. In addition to these, pollen calender was prepared using weekly pollen data.