Design of effective carbonic anhydrase inhibitors by using in silico pharmacophore analysis
İn siliko ortamda etkin karbonik anhidraz inhibitörlerinin farmakofor analizi tekniği ile tasarlanması
- Tez No: 579396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKIN TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoenformatik ve Bilişimsel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Farmakofor modelleme, bilgisayar destekli ilaç tasarımında başarılı ancak çok çeşitli bir alt alandır. Farmakofor kavramı, yeni ilaçların rasyonel tasarımına yaygın olarak uygulanmıştır. Bu yazıda, bu kavramın hesaplamalı uygulanmasını ve ilaç keşif sürecinde ortak kullanımını gözden geçirdik. Karbonik anhidrazlar (CA), on altı farklı izoformu içeren, çinko içeren metaloenzimlerdir. Bu enzimler subselüler lokalizasyonları, katalitik aktiviteleri ve farklı inhibitör sınıflarına duyarlılıkları bakımından farklılık gösterir. Önceki çalışmalar, hCA-I ve hCA -II seviyelerinin, mide, prostat, akciğer ve yumurtalık tümörlerinde daha yüksek sitozolik eritrosit seviyeleri gibi bazı kanser türlerinde daha yüksek olduğunu; ayrıca lösemi gibi hematolojik hastalıklarda. Ek olarak, hCA-II, bazı kanser dokularında, melanom, özofagus, böbrek kanserleri de dahil olmak üzere bazı kanser dokularındaki endotelyumda ifade edilerek ön plana çıkmıştır. Bu nedenle, çoklu hedefe karşı güvenilir ve potansiyel karbonik anhidraz inhibitörlerinin araştırılması ve tasarlanması; hCA-I ve hCA-II, kanser tedavisi için ekibimizdeki biyolojik verileri kullanarak amacımız olmuştur.
Özet (Çeviri)
Pharmacophore modeling is a successful yet very diverse subfield of computer-aided drug design. The concept of the pharmacophore has been widely applied to the rational design of novel drugs. In this paper, we review the computational implementation of this concept and its common usage in the drug discovery process. Carbonic anhydrases (CAs) are zinc containing metalloenzymes including sixteen different isoforms. These enzymes differ in their subcellular localization, catalytic activity and susceptibility to different classes of inhibitors. The previous studies have also indicated that the CA I and II levels were also higher in several cancer types, such as higher cytosolic erythrocte levels in stomach, prostate, lung and ovary tumors; also in hematological diseases such as leukemia. In addition, CA II has come to the forefront by being expressed in the endothelium of neovessels in some cancer tissues, including melanoma, esophageal, renal cancers. Therefore, it is aimed to investigate and design reliable and potential carbonic anhydrase inhibitors against to multi target; CA I and II by using biological data from our team for treatment of cancer.