Periorbital hiperpigmentasyon tedavisinde kullanılmak üzere formülasyonların geliştirilmesi ve in vitro karakterizasyon çalışmaları
Development of formulations for periorbital hyperpigmentation therapy and in vitro characterization studies
  1. Tez No: 579409
  2. Yazar: DUYGU TURHANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM YAPRAK KARAVANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Periorbital hiperpigmentasyon oluşumuna,yapısal ve genetik faktörler,yaşlanma ile derinin incelmesi ve elastikiyetinin azalması, deri altı damarlanmanın artmasının yanında egzema ve alerji gibi inflamatuar hastalıklar da neden olmaktadır.Yapılan klinik çalışmalarda, K vitaminin pigmentasyonu azalttığı ve kan damarlarını onararak derinin görünümünü düzelttiği görülmüştür. K vitamini aynı zamanda güçlü bir antioksidan ve aydınlatıcı bir ajandır.Tatlı badem yağı ise antiinflamatuar özelliğe sahiptir. Nemlendirme, tahrişleri onarma ve cilt görünümünü pürüzsüzleştirme amacıyla kullanılır.Bijeller, viskoelastik yapıları, stratum korneum hidrasyonunu arttırmaları, hem hidrofilik hem lipofilik maddeleri aynı anda içerebilmeleri nedeniyle kozmetik uygulamalarda kullanımı avantajlı sistemlerdir.K vitamini ve tatlı badem yağı ile yapılan bijel formülasyonu için çeşitli hidrojel ve oleojel formülasyonları çalışılmış ve optimum özellikleri içeren formülasyonlar seçilmiştir.Çalışmada hazırlanan formülasyonlar reoloji, viskozite, pH, yapı analizi, mikrobiyolojik analiz, hücre kültürü çalışmaları ve stabilite gibi parametrelerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the formation of periorbital hyperpigmentation, structural and genetic factors, aging and thinning of the skin and decrease in elasticity, increase in subcutaneous vascularization, as well as inflammatory diseases such as eczema and allergy are caused.Clinical studies have shown that vitamin K reduces pigmentation and improves the appearance of the skin by repairing blood vessels. Vitamin K is also a powerful antioxidant and brightening agent.Sweet almond oil has anti-inflammatory properties. It is used for moisturizing, soothing irritations and purifying skin appearance.Bijels are advantageous systems for use in cosmetic applications because of their viscoelastic structure, increased stratum corneum hydration, and the ability to contain both hydrophilic and lipophilic substances simultaneously.Various hydrogel and oleogel formulations have been studied for the Bijel formulation made with vitamin K and sweet almond oil and formulations containing optimum properties have been selected.The formulations were evaluated with parameters such as rheology, viscosity, pH, texture analysis, microbiological analysis and cell culture studies.