Diş hekimlerinin çalışma postürü, kas iskelet sistemi ağrıları ve vücut farkındalık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between dental posture, musculoskeletal pain and body awareness of dentist.
  1. Tez No: 579408
  2. Yazar: SEMA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ŞENER, DOÇ. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Dentistry, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmanın amacı; diş hekimlerinin çalışma postürünün gözlemlenmesi, vücut farkındalıklarının ve kas iskelet sistemi ağrılarının değerlendirilmesi ve aralarındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışma grubuna Hacettepe Üniversitesinde görev yapmakta olan 8 uzmanlık branşından toplam 58 diş hekimi, kontrol grubuna Hacettepe Üniversitesi 3. sınıfta öğrenim görmekte olan 30 diş hekimliği öğrencisi dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen bireylerin çalışma anındaki ergonomileri REBA (Tüm Vücut Değerlendirme Metodu) ile, Vücut farkındalıkları Vücut Farkındalığı Anketi (VFA) ile Kas iskelet sistemi ağrıları, Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi (NMQ) ile değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen diş hekimi ve öğrencilerin REBA total puanları arasında anlamlı fark bulundu (p0,05). Diş hekimlerin vücut farkındalığı ve REBA total puanları arasında anlamlı ilişki bulunmadı (r>0,05). Diş hekimi olarak çalışmaya başladıktan sonra çalışma postürünün eğitim hayatındakine göre daha riskli olduğu bulundu. Diş hekimlerinde çalışma postürünün kas iskelet sistemi ağrısı oluşumuna yol açtığı bulundu. Günümüzde diş hekimleri ağır şartlarda, uzun süreli ve stresli çalışma koşullarının bir sonucu olarak gün içinde postürlerine yeterince dikkat edememektedir. Ayrıca diş hekimlerinde mesleğin ileriki yıllarında kas iskelet sistemi problemleri ile karşılaşma riskinin yükselebileceğini ve Kas iskelet sistemine yönelik egzersizlerin yanında, vücut farkındalığı egzersizlerinin postüral farkındalığının artırılmasında önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of the study; to observe the working posture of dentists, to evaluate body awareness and musculoskeletal pain and to examine the relationship between them. The study group consisted of 58 dentists from 8 specialty branches working at Hacettepe University, and the control group consisted of 30 dentist students studying at Hacettepe University 3rd grade. The ergonomics of the individuals included in the study were evaluated with REBA (Whole Body Assessment Method), Body Awareness Body Awareness Questionnaire (VFA) and Musculoskeletal Pain and Nordic Musculoskeletal System Questionnaire (NMQ). A significant difference was found between REBA total scores of dentists and students included in the study (p 0.05). There was no significant relationship between body awareness and REBA total scores of dentists (r> 0.05). After starting to work as a dentist, the study posture was found to be more risky than in the education life. The study posture was found to cause musculoskeletal pain in dentists. Today, dentists cannot pay enough attention to their postures during the day as a result of long-term and stressful working conditions under severe conditions. In addition, we think that the risk of encountering musculoskeletal problems may increase in the future years of the profession in dentists and besides the exercises directed towards the musculoskeletal system, body awareness exercises are important in increasing postural awareness.