Periorbital hiperpigmentasyona yönelik karboksiterapi tedavisinin radyolojik sonuçları
  1. Tez No: 872512
  2. Yazar: RAUF HAMİD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: POH'a yönelik karboksiterapide izlenmesi muhtemel mikrovaskülerite artışı, ekstrasellüler matriks ve kollajen depozisyonu ve doku viskoelastikiyetindeki artışın radyolojik olarak değerlendirilmesi, radyolojik değişikler ile klinik sonuçlar arasında ilişki ve radyolojik-klinik korelasyona göre ileride hasta seçimi ve tedavi başarısının prediksiyonu konuları değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, Dermatoloji ABD- Kozmetoloji Ünitesine başvuran 18 yaş üstü, Fitzpatrick cilt tipi I-V ve orta-şiddetli infraorbital koyu halkalara sahip 78 (76 kadın, 2 erkek) hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Her hastaya 7 hafta, haftada 1 seans, steril CO2 manuel, basınç kontrollü şekilde üst ve alt göz kapaklarına 2 tur enjekte edilmiştir. Her iki gözaltı kapağına karboksiterapi öncesi, tedavi sonrası 1. ay ve karboksiterapi sonrası 6. ay dermatoklinik ve radyolojik değerlendirmeler (epidermis-dermis kalınlığı ve SWE elastografisi, muskulus orbikülaris okuli kalınlığı ve cSMI vasküler indeks yüzdesi, SOOF doku SWE elastografisi (KPa) gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Tedavi sonrası 1 ve 6.ay alt göz kapağı epidermis-dermis kalınlığı, orbikularis okuli pars pretarsalis kalınlığı, orbikularis okuli pars pretarsalis SMI Ratio (%) değeri, SOOF SWE elastografi değeri istatiksel olarak anlamlı artış göstermiştir. 50 yaş altında muskulus orbikülaris okuli SMI yüzdesi ve SOOF elastografisi, günlük uyku süresi 7-9 saat olanlarda muskulus orbikülaris okuli SMI yüzdesi, vasküler tip pigmentasyonlu olgularda epidermis-dermis kalınlığı daha belirgin artmıştır. Sonuç: Karboksiterapi tedavisinin kollajen akumülasyonu, mikrovaskülarite artışı, myosit proliferasyonu etkisi ve viskoelastikiyeti artırıcı etkileri radyolojik olarak gösterilmiştir. 1. Ay'a göre karboksiterapi sonrası 6. ay radyolojik-klinik değişikliklerin devamı tarif edilen etkilerin uzun dönemli olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, researchers evaluated the radiological assessment of potential increase in microvascularity, extracellular matrix, collagen deposition, and tissue viscoelasticity following carboxytherapy for POH. The correlation between radiological changes and clinical outcomes, explored implications for future outpatient selection and predicting treatment success based on radiological-clinical correlations. Materials and Methods: The study included 78 patients (76 women, 2 men) aged over 18 years with Fitzpatrick skin types I-V and moderate-severe infraorbital dark circles, applied for treatment at the Dermatology Department-Cosmetology Unit of Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital. Each patient intervened with manual, pressure- controlled injections of sterile CO2 into the upper and lower eyelids at 7 weeks, with 2 rounds of treatment per week. Dermatoclinical and radiological evaluations, including measurements of epidermis-dermis thickness and SWE elastography, musculus orbicularis oculi pars pretarsalis thickness and cSMI vascular index percentage, and SOOF tissue SWE elastography (measured in Kpa), were conducted on both lower eye lids before treatment, at 1 month, and at 6 months after treatment. Results: After treatment, there was a noticeable increase in the thickness of the lower eyelid epidermis-dermis and orbicularis oculi pars pretarsalis, as well as in the orbicularis oculi pars pretarsalis SMI Ratio (%) and SOOF SWE elastography values at both the 1st and 6th months. Patients under 50 years old exhibited a significant increase in musculus orbicularis oculi SMI percentage and SOOF elastography values. Moreover, individuals who slept 7-9 hours daily showed a marked increase in musculus orbicularis oculi SMI percentage, while those with vascular type pigmentation experienced a more pronounced increase in epidermis-dermis thickness. Conclusion: Radiological findings indicate collagen accumulation, increased microvascularity, myocyte proliferation, and enhanced viscoelasticity resulting from carboxytherapy treatment. The continuity of radiological and clinical improvements at the 6th month, relative to the 1st month, suggests enduring benefits of the treatment.