Türkiye'de yükseköğretim mezunu gençlerde işsizlik sorunu ve işsiz–işveren taraflarına göre nedenleri: Kastamonu ili örneği
The unemployment problem in the young people graduated from higher education in turkey and its reasons according to unemployed-employer parties: Kastamonu provincial example
- Tez No: 579416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda genç işsizliğindeki artış, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sorundur. Bu nedenle birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de genç işsizliği çözüme kavuşturulması gereken önemli konular arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki yükseköğretim mezunu gençlerde işsizlik sorununun boyutlarını vurgulamak ve nedenlerini işsiz-işveren taraflarına göre, Kastamonu ili özelinde ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada önce Türkiye'deki yükseköğretim mezunu gençlerdeki işsizliğin durumu ILO, OECD gibi kurumların verileri yardımı ile ortaya konulmuştur. Daha sonra Türkiye'de genç işsizliğinin nedenlerini ortaya koymak için çalışmanın uygulama alanı olarak seçilen Kastamonu ili işgücü piyasası analiz edilerek, konu ile ilgili alan araştırması yapılmıştır. Bu alan araştırmasında nitel bir araştırma yöntemi olan mülakat yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda konunun tarafları olarak kabul edilen işverenler ya da işveren temsilcileri ile yarı yapılandırılmış mülakat yapılırken, genç işsizlerle ise odak grup görüşmesi yapılmış ve elde edilen sonuçlar özetlenerek yorumlanmıştır. Türkiye'de yükseköğretim mezunu gençlerde yaşanan işsizliğin nedenlerinin bizzat konunun tarafları ile görüşülerek ortaya konulmasının, sorunun çözümünde politika yapıcılara önemli bir rehber olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, the increase in youth unemployment is an important problem in our country too as in other countries. Therefore, the youth unemployment in also Turkey like in many countries is among the important issues that need to be resolved. The purpose of this study is to emphasize the dimensions of unemployment problem in the higher educated young and highlight the causes of this according to the unemployed and employer parties in Turkey, in particular Kastamonu province. In accordance with this purpose; firstly the situation of the unemployed in the higher educated young in Turkey, was revealed with the help of the data of institutions such as ILO and the OECD. Then field research was conducted on the subject to reveal the causes of youth unemployment in Turkey by analyzing the Kastamonu province labor market selected as the application field of study. Interview method which is a qualitative research method has been used in this field research. In this context, while semi-structured interviews were executed with employers or employers' representatives who were considered as the parties of the issue, the focus group interviews were conducted with the young unemployed and the results were interpreted by summarizing. It is considered that the revealing of the causes of unemployment problem in the higher educated young in Turkey by consulting with the parties themselves will be an important guide for policy makers in solving the problem.