Dokunsal uyaranlara beyin yanıtları: Elektroensefalografi ve bispektral indeks sistemi ışığında yeniden inceleme
Brain responses to tactile stimuli: Re-examination in the light of electroencephalography and bispectral index system
  1. Tez No: 579417
  2. Yazar: GONCA İNANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE ÖNİZ ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Amaç: Bu araştırmada, klasik skorlama yönteminin yanı sıra BİS'i kullanarak uykunun farklı evrelerinde ve beynin farklı bölümlerinde ağrısız dokunsal uyaranlara karşı oluşan beyin yanıtlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada 21 sağlıklı gönüllü bireyin uyku verileri kullanılmıştır (20-29 yaş arası, yaş ort:22,90±2,1yıl;10 erkek). Ağrısız dokunsal uyaranlara karşı oluşan beyin yanıtlarını incelemek için eş zamanlı elektroensefalografi ve Bispektral İndeks sistemi ile kayıt alınmıştır. Uyku evrelerinin belirlenmesinde klasik skorlama sistemi ve BİS sistemi kullanılmıştır. Ağrısız dokunsal uyaranlara karşı oluşan beyin yanıtları incelenmiştir. Bulgular: Ağrısız dokunsal uyaranlara karşı P50, N100, P200, N300, P450, N550, P900 ve Ngeç yanıt bileşenlerinin ortaya çıktığı saptandı. BİS'i kullanarak uyku süreci klasik evrelere göre daha fazla alt dönemde incelenebildi. Klasik uyku evreleri ile BİS arasında tüm ölçüm bölgelerinde yüksek korelasyon bulundu. Sonuç: Bu çalışma duyusal işlemlemenin uyku sırasında da devam ettiğini gösteren ilk çalışmadır. Bu çalışma, BİS'in EEG ile birlikte kullanılarak, uykuda ağrısız dokunsal uyaranlara karşı oluşan beyin yanıtlarının incelendiği ilk çalışmadır. Uykuda uyarana karşı oluşan beyin yanıtlarının klasik uyku evrelerinde ve BİS dönemlerinde birbiri ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the brain responses to non-painful tactile stimuli in different sleep stages and in different region of the brain using the classical scoring methods as well as the BİS. Methods: Sleep data of 21 subjects were used in the study. Simultaneous electroencephalography and Bispektral Index system were used to record brain responses to non-painful tactile stimuli. Classical scoring system and BIS system were used to determinate the sleep stages. Brain responses to non-painful tactile stimuli were examined. Results: P50, N100, P200, N300, P450, N550, P900, and N_late components were detected against non-painful tactile stimuli. Using the BIS, the sleep process could be examined in more sub-periods than the classical stages. A high correlation was found between classical sleep stages and BIS in all measurement regions. Conclusion: This is the first study to show that sensory processing continues during sleep. This is the first study to evaluate brain responses to non-painful tactile stimuli during sleep by using BIS and EEG. In sleep, brain responses to the stimulus were found to be compatible with each other during classical sleep and BIS periods.