Acute effects of dynamic stretching and self mobilization exercises on balance and proprioception
Dinamik germe ve self-mobilizasyon egzersizlerinin denge vepropriosepsiyona akut etkileri
- Tez No: 579422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada kalça fleksör kas kısalığı olan sağlıklı kişilere uygulanan dinamik germe ve self mobilizasyon egzersizlerinin kas kısalığı, denge ve propriosepsiyon üzerine olan akut etkileri araştırıldı. Çalışmamıza 36 sağlıklı kalça fleksör kas kısalığı olan birey katıldı. Kalça fleksör kas kısalığı olan kişiler basit randomizasyon yöntemi ile 2 gruba ayrıldı. 1.gruba dinamik germe egzersizi, 2. Gruba ise self mobilizasyon egzersizi uygulandı. Uygulanan ölçüm yöntemleri egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası uygulandı. Kalça fleksör kas kısalığı modifiye Thomas testi ile ölçüldü. Propriosepsiyon dijital inklinometre yardımı ile aktif diz ekstansiyon yöntemi kullanılarak ölçüldü. Dinamik denge ise Y denge testi ile ölçüldü. Her iki gruba da egzersiz sonrası yapılan değerlendirmeler sonucunda her iki grupta da egzersiz sonrası kas kısalığında anlamlı iyileşme görüldü (p0.05). Bu sonuçlar dinamik germe ve self mobilizasyon egzersizlerinin kas kısalığını akut olarak iyileştirdiğini göstermiştir. İki grup karşılaştırıldığında farklılığın olmaması bu iki yöntemin de kas kısalığını aynı derecede etkilediğini göstermektedir. Propriosepsiyon bakımından karşılaştırıldığında dinamik germe grubu 30 derece sol ekstremite değeri dışında (p0.05). Gruplar propriosepsiyon açısından kendi aralarında karşılaştırıldığında ise anlamlı fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic stretching applied to healthy individuals with tight hip flexor muscle and the effects of self-mobilization exercises on muscle tightness , balance and proprioception were investigated. 36 Participants with healthy hip flexor muscle tightness were included in the study. The patients with hip flexor muscle tightness were divided into two groups by simple randomization method. Dynamic stretching exercise was applied to the first group and self-mobilization exercise was applied to the second group. Measurement methods were applied before and after the exercise. Hip flexor muscle tightness was measured by modified Thomas test. Proprioception was measured using a digital inclinometer using the active knee extension method. Dynamic balance was measured by Y balance test. As a result of post-exercise evaluations in both groups, there was a significant improvement in muscle tightness after exercise (p 0.05). These results showed that dynamic stretching and self-mobilization exercises acutely improve muscle tightness. The lack of difference between the two groups shows that these two methods have the same effect on muscle tightness. When the effect on proprioception was compared, no significant difference was found in all proprioception values except the 30 degree left extremity value in the dynamic stretching group (p> 0.05). No significant difference was found between the groups in terms of proprioception (p> 0.05).