Human security and migration: Case of ethiopian migrants in the midddle east
İnsan güvenliği ve göç: Orta Doğu'da Etiyopya göçleri örneği
  1. Tez No: 579423
  2. Yazar: SEADA HASSEN ENDRIS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÖZORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Göç, şu anda dünyadaki birçok ülkeye ve insanlara dokunan en sıcak sorunlardan biri haline geldi. UNDESA 2017 raporuna göre, 2017 yılında küresel olarak 258 milyon uluslararası göçmen var. Bir göçmen varış noktası olması durumunda, Orta Doğu bölgesi özellikle göçmen işçiler için en önemli noktalardan biri. Bölge ayrıca Etiyopyalı göçmenler için popüler bir destinasyondur. Küresel olarak Etiyopyalı göçmenlerin% 44'ünün Orta Doğu bölgesinde bulunduğu tahmin edilmektedir. Etiyopyalılar, kendi ülkelerindeki sosyal, ekonomik ve politik haklarının ihlali ve ihmali nedeniyle bu bölgeye göç etmektedir. Dahası, Orta Doğu'ya giderken ve yaşarken çeşitli türlerde ve derece insan hakları ihlalleri ve ihlalleriyle karşı karşıyadırlar. Bu tez çalışması, Etiyopyalı göçmenlerin Orta Doğu'ya olan durumunu insan güvenliği perspektifinden bulmaya, açıklamaya ve analiz etmeye çalışmaktadır. Ayrıca, Etiyopyalı göçmenlerin kendi ülkelerinde, Orta Doğu'da insan güvenliğini tehlikeye sokan yol ve hedeflerinde karşılaştıkları zorluklar ve insan hakları ihlalleri üzerinde durur. Tez, alandaki çeşitli akademik çalışmaları, ilgili yasal belgeleri ve anketleri ve devlet ve sivil toplum kuruluşlarının raporlarını inceleyerek ve analiz ederek yapılır. Etiyopyalı göçmenler durumunda insan güvenliği faktörlerinin göçün nedeni olduğu ve ayrıca Etiyopyalı göçmen vatandaşların çeşitli insan güvenliği tehditlerinden göç sorumludur
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Migration became one of the hottest issues touching lot of countries and peoples life worldwide right now. According to UNDESA 2017 report there exist 258 million international migrants globally in the year 2017. When it comes to being a migrant destination, the Middle East region is one of the major spots especially for migrant workers. The region is also a popular destination for Ethiopian migrants. It is estimated that 44% of Ethiopian migrants globally is found in the Middle East region. Ethiopians migrate to this region because of breach and omission of their social, economic and political rights in their home country. Moreover, they face various types and degree of human right abuses and violations in their way and destination to the Middle East. This thesis paper attempts to find out, explain and analyse the situation of Ethiopian migrants to the Middle East from a human security perspective. Furthermore, it emphasizes on challenges and human right violations that Ethiopian migrants face in their home country, in their way and destination in the Middle East that jeopardizes their human security. The thesis is mainly done by reviewing and analyzing various academic works on the area, related legal documents and surveys and reports of governmental and nongovernmental organizations. It concludes that in case of Ethiopian migrants human security factors are causes of migration and also migration is liable for various human security threats of Ethiopian migrant citizens.