Yeni tiyadiazol türevlerinin olası antidepresan etkilerinin araştırılması
Investigation of the possible antidepressant effects of new thiadiazole derivatives
  1. Tez No: 579421
  2. Yazar: LÜTFİYE ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİDE DEMİR ÖZKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında 1,3,4-tiyadiazol türevlerinin santral sinir sistemi üzerine olan etki potansiyellerinden hareketle, yeni sentezlenen 1,3,4-tiyadiazol türevi bazı bileşiklerin olası antidepresan-benzeri etkileri araştırılmıştır. Test bileşiklerinin antidepresan-benzeri etkilerini incelemek için kuyruktan asma ve modifiye zorlu yüzme testleri yapılmıştır. Test bileşiklerinin farelerin motor koordinasyonları üzerine etkileri ise Rota-rod testleri ile değerlendirilmiştir. Serideki 3g kodlu bileşik kuyruktan asma ve modifiye zorlu yüzme testlerinde farelerin hareketsiz kalma sürelerini kısaltmıştır. Ayrıca modifiye zorlu yüzme testinde 3g kodlu bileşik farelerin tırmanma ve yüzme sürelerini artırmıştır. Bu bulgular, 3g kodlu bileşiğin antidepresan-benzeri etki gösterdiğini ve söz konusu etkinin serotonerjik ve katekolaminerjik nörotransmisyon ile ilişkili olabileceğine işaret etmiştir. Rota-rod testinde farelerin dönen milden düşme sürelerinin değişmemiş olması elde edilen bulguların farelerin motor koordinasyonlarındaki herhangi bir değişiklik ile ilişkili olmadığı ortaya koymuştur. Antidepresan-benzeri etkinin belirlenmesinden sonra bu etkiye aracılık eden olası mekanizmaların aydınlatılması için p-klorofenilalanin metil ester (PCPA), α-metil-para-tirozin metil ester (AMPT) ve nalokson adlı ajanlar kullanılmıştır. PCPA, AMPT ve nalokson ön-uygulamaları 3g kodlu bileşiğin farelerin hareketsiz kalma sürelerini kısaltıcı etkisini geri çevirmiştir. Bu bulgular, 3g kodlu bileşiğin antidepresan-benzeri etkisinin serotonerjik, katekolaminerjik ve opioiderjik mekanizmalar ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, based on the activity potentials of 1,3,4-thiadiazole derivatives on the central nervous system, possible antidepressant-like effects of some newly synthesized 1,3,4-thiadiazole derivatives were investigated. In order to examine the antidepressant-like effects of test compounds, tail suspension and modified forced swimming tests were performed. The effects of test compounds on motor coordination of mice were evaluated by Rota-rod tests. In the series, compound 3g shortened the immobility time of mice in tail suspension and modified forced swimming tests. Furthermore, compound 3g increased climbing and swimming times of mice in the modified forced swimming test. These findings indicated that compound 3g had an antidepressant-like effect and this effect might be associated with serotonergic and catecholaminergic neurotransmissions. In the Rota-rod test, unchanged falling latencies of mice from the rotating mill revealed that obtained findings were not related to any change in the motor coordinations of mice. After determining the antidepressant-like effect, p-chlorophenylalanine methyl ester (PCPA), α-methyl-para-tyrosine methyl ester (AMPT) and naloxone were used to elucidate possible mechanisms mediating this effect. PCPA, AMPT and naloxone pretreatments reversed the anti-immobility effect of compound 3g. These findings suggested that the antidepressant-like effect of compound 3g was associated with serotonergic, catecholaminergic and opioidergic mechanisms.