Akrilamit toksisitesine karşı Allium schoenoprasum L. (Sirmo) bitkisinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Allium schoenoprasum L. (Sirmo) plant against acrylamide toxicity in rats
  1. Tez No: 579447
  2. Yazar: HATİCE EKER İRİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Akrilamit toksisitesine karşı Allium schoenoprasum L. (Sirmo) bitkisinin koruyucu etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışma hayvan materyali olarak 32 adet Wistar-Albino ırkı dişi rat kullanıldı. Ratlar 4 gruba ayrıldı. Birinci gruba herhangi bir uygulama yapılmadı. İkinci gruba günlük 25 mg/kg Akrilamit gastrik gavaj ile verildi. Üçüncü gruba 200 mg/kg Allium schoenoprasum L. (Sirmo) etanol ekstraktı gastrik gavaj ile verildi. Dördüncü gruba 25 mg/kg dozunda Akrilamit ve 200 mg/kg Allium schoenoprasum L. etanol ekstraktı gastrik gavaj ile verildi. Çalışma süresi 15 gün olarak planlandı. 16. gün tüm ratlar yüksek miktarda kan alma yöntemiyle sakrifiye edildi. Analizler sonucunda akrilamit grubunda TAS düzeylerinde düşüş, TOS düzeylerinde artışlar gözlendi. Allium schoenoprasum L. verilen gruplarda TAS düzeylerinde artış ve TOS düzeylerinde düşüşler gözlendi. BUN ve HDL düzeylerinde düzeylerinde akrilamit ve sirmo verilen grupta düşüşler görüldü. Ağır metallerden Zn, Mn ve Cu düzeylerinde tüm gruplarda kontrole göre düşüşler saptandı. Sonuç olarak Allium schoenoprasum L. bitkisinin akrilamit toksisitesinin oluşturduğu oksidatif strese karşı faydaları olduğu gözlendi. Ancak bu bitkinin verildiği gruplarda özellikle ALT ve AST düzeylerinde sirmo verilen grupta kontrole göre artışlar gözlendi. Aynı grupta BUN seviyelerinde ise kontrole göre düşüşler gözlendi. Bu sonuçlar kullandığımız bitkinin uzun vadede karaciğer üzerine olumsuz etkiler oluşturabileceği konusunda önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the protective effect of Allium schoenoprasum L. (Sirmo) against acrylamide toxicity. Thirty-two Wistar-Albino rats were used as the study animal material. Rats were divided into 4 groups. No application was made to the first group. The second group received 25 mg / kg Acrylamide gastric gavage daily. The third group received 200 mg / kg Allium schoenoprasum L. ethanol extract by gastric gavage. Fourth group received Acrylamide at 25 mg / kg and Allium schoenoprasum L. ethanol extract at 200 mg / kg by gastric gavage. The study period was planned as 15 days. On the 16th day, all rats were sacrificed by high blood collection. As a result of the analyzes, TAS levels were decreased and TOS levels were increased in acrylamide group .Allium schoenoprasum L. groups showed increased TAS levels and decreased TOS levels. BUN and HDL levels were decreased in the acrylamide and sirmo group. Zn, Mn and Cu levels of heavy metals were decreased in all groups compared to control group.As a result, it was observed that Allium schoenoprasum L. has benefits against oxidative stress caused by acrylamide toxicity. However, ALT and AST levels were increased in groups where this plant was given. In the same groups, BUN levels decreased compared to the control group. These parameters are important in showing adverse conditions in the liver. These results are important in the long term, as the plant we use may have harmful effects on the liver.