Murat Gülsoy'un romanları üzerine bir inceleme
The analysis of Murat Gulsoy's novels
- Tez No: 569104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu tez çalışmasında Murat Gülsoy'un yaşam öyküsü, edebî dünyası ve romanları bir bütün şeklinde incelenmiştir. Çalışma“Yaşamdan Edebiyata”ve“Roman İncelemeleri”olmak üzere iki ana başlık altında ele alınmıştır. İlk bölüm olan“Yaşamdan Edebiyata”beş alt başlıktan oluşmaktadır. Bunlaran“Murat Gülsoy'un Yaşam Öyküsü”başlıklı bölüm, Gülsoy'un verdiği röportajlardan yola çıkarak derlenmiştir.“Edebî Dünyası”bölümünde ise Gülsoy'un edebiyata yönelişi, yazarlığı ve beslendiği kaynaklar ile yazma eylemi üzerine görüşleri kaleme alınmıştır.“Eser Verdiği Yazı Türleri”başlıklı bölümde ise yazarın öykü kitapları ve romanları hakkında kısa bir bilgilendirme yapılmıştır.“Diğer Faaliyetleri”nde dergiciliği ve edebî faaliyetlerinden bahsedilmiş,“Aldığı Ödüller”başlıklı bölümdeyse, Gülsoy'un eserleriyle aldığı ödüller tablo şeklinde gösterilmiştir. Çalışmanın ikinci ana bölümü“Roman İncelemeleri”nde ise Gülsoy'un bugüne kadar yayımlanan on romanı; Romanın Tanıtımı, Roman Hakkında Yapılan Değerlendirmeler, Özet, Yapı, Tema, Anlatım, Anlama ve Yorumlama başlıkları altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Murat Gülsoy's life story, literary world and novels are examinated as a whole. In this study,“Life to Literature”and“Novel Rewiew are discussed in two main headings. The first chapter consists of five sub-titles. The sub-title ”Murat Gülsoy's Life Story“ was complied based on Gülsoy's interviews. In the sub-title ”Literary World“ Gülsoy's inclenation towards literature, his authorship, the sources that inspired him and this thoughts on writings are reflected. In the section titled ”The Types Literature He Contributed To“ , a short information was given about the story books and novels of the author. In ”Other Activities“ section, his journalism and literature related activities are mentioned. In the section entitled ”His Awards“ the awards received by Gülsoy with his works are shown in table form. In the second part of the study, ”Literary Examinations" ten of the author's novels that are published to date are examined under the following headings: Introduction of Novel, Evaluations About Novel, Summary, Structure, Theme, Expression, Understanding and Interpretation.