Uluslararası medyada hegemonya mücadelelerinin Suriye Savaşı üzerinden değerlendirilmesi
Hegemonia struggles in international media the evaluation of the Syria War
- Tez No: 579470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÜSTÜN, DOÇ. DR. CENK SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Medya, her dönemde bir güç unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplumun bilgiye erişimini sağlama ve yönlendirme işlevleri sebebiyle siyaset ile güçlü bağları bulunmaktadır. Günümüzde de bu durumun bilincinde olan siyasetçiler, medyayı bir kamu diplomasisi aracı olarak kullanmaktadırlar. Yeniden şekillenen medya, artık sadece belli yerlerde meydana gelen olayların anlatıcısı olma işlevinden çok bu anlatıların ne ölçüde ve nasıl yansıtılacağına ilişkin karar mekanizmaları halini almıştır. Bu sebeple ana dilleri dışında farklı dilllerde de yayın yapan ve finansal desteklerini büyük ölçüde bağlı oldukları ülkeden sağlayan yayın organları ortaya çıkmıştır. El Cezire ve Sputnik bu bağlamda çalışma için tercih edilmiş ve incelenmiş yayın organlarıdır. Bu çalışmada, El Cezire ve Sputnik medya organları üzerinden Suriye savaşındaki uluslararası hegemonya mücadelesi anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bu iki yayın organının Halep ve Palmira özelindeki haberleri çeşitli başlıklar altında ele alınmış ve bağlı oldukları devlet politikalarıyla paralellik taşıyıp taşımadıkları incelenmiştir. Buradaki anlatı mücadelesi ile medyanın bağımsızlığı ve tek yönlü haber akışının günümüzdeki geçerliliği tartışmaya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Media has always revealed itself as an important component of power. Media has a strong relationship to power because of its functions of enabling society's access to information and of steering the society. Currently, governments and politicians who are aware of this fact, has been vigorously using media as a tool for public diplomacy. Media that has been reshaped, has now turned more into the decision making mechanism for the ways in which certain narratives are conveyed to the society and in what caliber; than a mere narrator of events taking place in certain places. As a result of this, many broadcasting channels in universal languages plus their own native tongue and funded mainly through the financial resources of the public sources of the government that they are connected to. In this context, Qatar based Al Jazeera, and Russia based Sputnik are the broadcasters preferred and analyzed in this study. In this study, the international hegemonic struggle taking place between various governments in the context of the crisis in Syria, has been interpreted through the media organs Al Jazeera and Sputnik. The news broadcasts of these two agencies concerning Halep and Palmira, has been treated under various titles with the concern of understanding whether there are any parallels between their broadcasts and the policies of the governments that they belong to. With the struggle for narrative here, the freedom of media, and the relevance of a unidirectional flow of news today, have been opened to discussion.