War of position over the representations of Syrian refugees in Turkish media
Türk medyasında Suriyeli mültecilerin temsiliyetleri üzerinden gerçekleşen mevzi savaşı
- Tez No: 496060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN HAYDARİ PAKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Suriye'deki iç savaşın başlamasından bu yana Türkiye, milyonlarca Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Önceleri insani açık-kapı politikasından dolayı uluslararası toplum tarafından övülen Türk hükümeti, şimdilerde etkin ve hak temelli bir mülteci politikası sağlayamamasından dolayı hem yerel hem uluslararası sivil toplumun eleştirilerinin hedefi olmaktadır. Yetkililer tarafından misafir olarak tanımlanan Suriyeli mülteciler, onları yasal bir şekilde mülteci olarak tanımlayan hukuki bir çerçevenin eksikliğinden dolayı, kendilerini Türkiye'de kaderlerinin ne olacağını bekledikleri bir belirsizliğin içinde bulmuşlardır. Bu belirsizlik ise, Temmuz 2016'da yapılan Suriyeli mültecilere vatandaşlık verileceği vaadiyle sona ermiş olabilirdi. Ancak bu vaat, beklentileri karşılamakta başarısız oldu. Gramsci'nin hegemonya, ideoloji ve politik çekişme arasındaki ilişkiyi irdeleyen teorisi Mevzi Savaşı'ndan hareketle, bu çalışma Suriyeli mültecilerin Türk medyasının kendi siyasi amaçları doğrultusunda, hükümet politikalarını haklı göstermek veya eleştirmek amacıyla araçsallaştırıldıklarını iddia etmektedir. 4 Türk gazetesinin online yayınlarındaki haberleri incelenerek, bu tezde, vatandaşlık tartışmalarının hükümet yanlısı ve muhalif medya tarafından siyasi çekişme için bir araç haline getirildiği ve bunun medyayı Mevzi Savaşı için bir savaş alanı haline getirdiği iddia edilmektedir. Aynı zamanda, Mevzi Savaşı'nın amacı toplumun onayı üzerinden hegemonyayı ele geçirmek olduğundan, bu çalışma medyadaki Mevzi savaşının toplum üzerindeki etkisinin seviyesini, Twitter'da vatandaşlık tartışmalarıyla ilgili atılan tweetlerle analiz etmektedir. Schroder'in Çok Boyutlu Yaklaşımını kullanarak, bu çalışma Türk toplumunun vatandaşlık tartışmalarını görüş biçiminin, hak temelli bir mülteci politikası oluşması için zorlayacak bir toplumsal veya siyasal bir değişikliğe işaret etmediğini ileri sürmektedir. Medyada mültecilerin haklarına zarar vermek pahasına gerçekleştirilen bir mevzi savaşı, mültecilere karşı sağduyulu yaklaşımların körelmesine yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the break-out of the civil war in Syria, Turkey has been home to millions of Syrian refugees. First praised for its humanitarian open-door policy by the international community, the government of Turkey has now become the object of criticism by the civil society organizations, both international and local, for its inability to provide effective and rights-based policies for over 3 million refugees in the country. Defined as guests by the authorities in the absence of a legal framework that recognizes them as legal refugees, Syrian refugees have found themselves in a state of limbo awaiting for their fate in Turkey. This uncertainty might have come to an end with the promise made in July 2016, that Syrian refugees will be granted Turkish citizenship. However, the promise failed to meet the expectations. Drawing upon Gramsci's War of Position theory on the interplay between hegemony, ideology and political struggle, this study argues that Turkish news media instrumentalizes Syrian refugees to influence public opinion to serve their own political agenda by justifying or denouncing government policies. Through the news articles on the citizenship discussions in the online editions of four Turkish newspapers with different ideological approaches, it is discussed that citizenship discussions create an instrument of political contestation between oppositional and pro-government media through problematic representations of Syrian refugees, generating the battlefield for the War of Position. As the purpose of War of Position is to capture hegemony over the consent of the public, this study also looks at reflections of the discourses of the War of Position on the public, via tweets posted on the citizenship discussions on Twitter. With the use of Schroder's Multi-Dimensional Approach, this study suggests that how media and Turkish public view the citizenship discussions do not point to a potential for a social or political change that will push towards a rights-based refugee policy. A War of Position in media at the expense of undermining refugee rights results in the elimination of commonsensical perceptions towards the refugees.