Yetişkin kadın bireylerde toplumsal cinsiyet rolleri ile benlik saygısının ilişki doyumu üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effects of gender roles and self-esteem on relationship satisfaction on adult women
  1. Tez No: 579498
  2. Yazar: MERVER ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BALKIR NEFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu araştırmada, cinsiyet rollerinin ve benlik saygısnın ilişki doyumu ile ilişkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır Yöntem: Araştırma, romantik ilişkisi olan (Flört, sölü-nişanlı, evli) 19 yaş üzeri 356 yetişkin kadın bireyin katılımıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılara sırasıyla Sosyodemografik Özellikler ve Bilgi Formu, BEM Cinsiyet Rolü Envanteri (BCRE), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RSE), İlişki Doyum Ölçeği (İİÖ) uygulanmıştır. Katılımcılar, BCRE skorlarının medyanına 4 cinsiyet rolü grubuna ayrılmıştır: Kadınsı, erkeksi, androjen ve belirsiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this research was to analyze the relationship between gender role, self-esteem and relationship satisfaction level. Method: The sample includes a total of 356 participants with in relationship and over the age 19, who voluntereed to participate using Google online survey system. All participants were applied Socio-demographic Characteristics and Data Form, BEM Gender Role Inventory, Rosenberg Self-Esteem Inventory and The Investment Model Scale/ Satisfaction Level. According to BEM Gender Role Inventory score, participants splitted up 4 groups: Female, masculine, androgen, undifferentiated.