Dermal pickering emülsiyon formülasyonlarının optimizasyonu ve in vitro performanslarının değerlendirilmesi
Optimization of dermal pickering emulsion formulations and evaluation of in vitro performances
- Tez No: 579500
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Emülsiyonlar, ilaç ve kozmetik uygulamalarına yönelik dermal formülasyonlarda sıklıkla kullanılan koloidal taşıyıcı sistemlerdir. Emülsiyonlarda serbest yüzey enerjisini düşürerek yağ ve su fazının karışmasını sağlamak için çoğunlukla yüzey etken maddeler emülgatör olarak kullanılmaktadır. Ancak, yüzey etken maddelerin deride tahrişe yol açma potansiyeli bulunmaktadır. Pickering emülsiyonlar, emülgatör özelliği taşıyan katı partiküller ile hazırlanan emülsiyonlardır. Emülgatör olarak yüzey etken maddeler yerine deri üzerinde olumsuz etkisi bulunmayan ve biyouyumluluğu yüksek katı partiküllerin kullanılması avantaj sağlamaktadır. Böylece, geleneksel emülsiyonlarda karşılaşılan geçimsizlik, kararlı olmama ve deri üzerinde tahriş etkisi azalmakta veya ortadan kalkmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı; yüzey etken madde içeren geleneksel emülsiyonlara üstünlük sağlayan deri ile uyumlu ve kararlı Pickering emülsiyonların optimizasyonu ve model ilaç olarak seçilen takrolimusun Pickering emülsiyonlardan in vitro deriden penetrasyonun değerlendirilmesidir. Bu amaçla; katı partikül olarak siklodekstrinler kullanılarak Pickering emülsiyonlar hazırlandı. Üçgen faz diyagramları ile siklodekstrin/yağ/su oranları optimize edildi. Hazırlanan formülasyonların fiziksel stabilitesi ve reolojik özellikleri değerlendirildi. Formülasyonların pH'sı, iletkenliği ve optik mikroskop ile morfolojik özellikleri incelendi. Ardından, in vitro deriden penetrasyonu çalışmasını takiben bantla soyma yöntemi ile Pickering emülsiyonlardan takrolimusun deri tabakalarındaki lokalizasyonu incelendi. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; basit bir üretim teknolojisi kullanılarak hazırlanan Pickering emülsiyonların uygun karakteristik özellikler sergilediği ve ilk defa siklodekstrinler ile optimize edilmiş takrolimus yüklü Pickering emülsiyonların, derinin tabakalarında ticari merhem formu ile karşılaştırılabilir etken madde penetrasyonu gösterdiği saptanmıştır. Sonuç olarak, takrolimus yüklü Pickering emülsiyonların dermal uygulamaya yönelik alternatif bir taşıyıcı sistem olma potansiyeli gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emulsions are colloidal carriers widely used in dermal formulations for pharmaceutical and cosmetic applications. The surfactants are often used as emulsifiers to reduce the free surface energy of the emulsions, which allow mixing of two phases. However, they have the potential to cause skin irritation. Pickering emulsions are prepared with solid particles having emulsifier features. It is advantageous to use solid particles with high biocompatibility which do not have negative effects on the skin instead of surface active agents. Thus, incompatibility, instability and irritation effect on the skin observed in conventional emulsions are reduced or eliminated. The aims of this master thesis is optimization of skin-compatible and stable Pickering emulsions that provide superiority over conventional emulsions consisting surfactants and, to evaluate the penetration of tacrolimus selected as a model drug from Pickering emulsions through skin in vitro. For this purpose; Pickering emulsions were prepared by cyclodextrins as solid particle. The cyclodextrin/oil/water ratios were optimized with triangular phase diagrams. The physical stability and rheological properties were evaluated. pH and the conductivity and, morphological properties of the selected formulations were determined. Subsequently, the localization of tacrolimus in the skin layers from Pickering emulsions was examined by tape-stripping method following in vitro skin penetration studies. When the findings were evaluated; Pickering emulsions prepared using a simple production technology have exhibited suitable properties. For the first time, tacrolimus loaded Pickering emulsions optimized with cyclodextrins showed drug penetration in the layers of skin comparable to that of commercial ointment. As a result, the potential of tacrolimus loaded Pickering emulsions is shown to be an alternative carrier system for dermal application.