Güneşten koruyucu pickering emülsiyon formülasyonlarının geliştirilmesi
Development of sunscreen pickering emulsion formulations
  1. Tez No: 1012410
  2. Yazar: AYŞENUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ULYA BADILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
Özet
Foto-yaşlanma olarak da adlandırılan ekstrinsik deri yaşlanması, özellikle UV ışınları etkisiyle meydana gelir. UV ışınlarının tek olumsuz etkisi deri yaşlanması olmayıp, güneş ışınlarına kontrolsüz maruziyet cilt yanıklarına ve cilt kanserlerine de neden olabilmektedir. Bu nedenle, güneşten koruyucu ürünlerin kullanımı büyük önem taşımaktadır. Güneş filtreleri inorganik ve organik filtreler olmak üzere iki tiptir ve genellikle güneşten koruyucu ürünlerde kombine halde kullanılırlar. Organik güneş filtrelerinin pek çoğunun fotostabilitesi düşüktür ve deriden emilmeleri durumunda istenmeyen yan etkiler oluştururlar. Bu nedenle, organik güneş filtrelerinin stabilitesinin artırılması ve deriden emiliminin azaltılması büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla çeşitli taşıyıcı sistemlerin kullanımı kapsamlı olarak araştırılmaktadır. Pickering emülsiyonlar, sürfaktanlar yerine katı partiküller ile stabilize edilen homojen görünümlü heterojen sistemlerdir. Katı partiküllerin kullanımı, sürfaktan kullanımından kaynaklanan toksisite ve tahrişin ortadan kaldırılmasına veya önemli ölçüde azaltılmasına katkıda bulunur. Ayrıca Pickering emülsiyonlar, yapılarındaki katı partiküller nedeniyle, özellikle güneşten koruyucu kozmetik ürün formülasyonlarının geliştirilmesinde de önemli avantajlar sunmaktadır. Siklodekstrinler (CD), glikopiranoz ünitelerinden oluşan siklik oligosakkaritler olup, çeşitli hidrofobik moleküller ile inklüzyon kompleksi oluştururlar. İnklüzyon kompleksi oluşumuyla çözünürlük ve stabilite artırılır ve cilt üzerindeki olası tahriş edici etkiler azaltılır. CD'lerin Pickering emülsiyonların stabilizasyonu için katı partikül olarak kullanılma potansiyelleri de yaygın olarak araştırılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, bir organik güneş filtresi olan Benzofenon-3 (BP-3) (oksibenzon) içeren Pickering emülsiyon formülasyonları hazırlanmıştır.Pickering emülsiyonların stabilizasyonunda katı partikül olarak β-CD'nin kullanımı değerlendirilmiştir. β-CD boş halde kullanıldığı gibi, BP-3'ün fotostabilitesinin artırılması ve deriden emiliminin azaltılabilmesi için BP-3:β-CD inklüzyon kompleksi hazırlanmış ve hazırlanan kompleks de Pickering emülsiyonun stabilizasyonunda kullanılmıştır.Pickering emülsiyonlar üzerinde duyusal değerlendirme, viskozite ve pH ölçümleri, reolojik ve mekanik karakterizasyon çalışmaları, in vitro BP-3 salım deneyi yapılmıştır. Formülasyonlar üzerinde ayrıca in vitropenetresyon-permeasyon deneyi, in vitro SPF tayini vefotostabilite çalışmalarıgerçekleştirilmiş ve formülasyonların 1 aylık stabilitesi değerlendirilmiştir. Hazırlanan Pickering emülsiyon formülasyonları kozmetik kullanım için uygun bulunmuştur. İn vitro penetrasyon-permeasyon testi sonuçları BP-3'ün inklüzyon kompleksi halinde kullanılmasının güneş filtresinin deriden emilimini azalttığını göstermiştir. Pickering emülsiyonlarda BP-3:β-CD inklüzyon kompleksinin kullanılmasıgüneş filtresinin fotostabilitesini de önemli ölçüde artırmıştır.Formülasyonları in vitro SPF değeri hem Mansur hem de Substrat yöntemleriyle tayin edilmiştir. Formülasyonların oda sıcaklığında ve 5±3°C' de bir ay süre ile stabil kaldığı belirlenmiştir.Tüm bu bulgular ışığında, güneşten koruyucu Pickeringemülsiyon formülasyonlarının başarı ile geliştirildiği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, β-CD ile hazırlananPickering emülsiyon sistemlerinin, güvenli ve etkili güneşten koruyucu ürünlerin geliştirilmesinde yenilikçi ve sürdürülebilir bir yaklaşım potansiyeli sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Extrinsic skin aging, also referred to as photoaging, primarily occurs as a result of exposure to ultraviolet (UV) radiation. The adverse effects of UV rays are not limited to skin aging; uncontrolled exposure to sunlight can also cause skin burns and contribute to the development of skin cancers. Therefore, the use of sunscreens plays a crucial role in skin protection. Sunscreen agents are generally classified as inorganic or organic filters, and they are often used in combination within sunscreen formulations. Many organic UV filters have low photostability and may cause undesirable side effects when absorbed through the skin. Consequently, enhancing the stability of organic UV filters and reducing their dermal absorption are of significant importance. Various carrier systems have been extensively investigated to achieve these objectives. Pickering emulsions, which are heterogeneous systems stabilized by solid particles instead of surfactants, have gained considerable attention in this context. The use of solid particles can minimize or eliminate the toxicity and irritation associated with surfactants. Owing to the presence of these solid particles, Pickering emulsions offer significant advantages in the development of sunscreen formulations. Cyclodextrins (CDs) are cyclic oligosaccharides composed of glucopyranose units that can form inclusion complexes with various hydrophobic molecules. The formation of such complexes can enhance the solubility and stability of active compounds while reducing potential skin irritation. Moreover, CDs have been widely studied for their potential use as solid stabilizers in Pickering emulsions. Within the scope of this thesis study, Pickering emulsion formulations containing Benzophenone-3 (BP-3) (oxybenzone), an organic sunscreen filter, were prepared. The use of β-CD as a solid particle in the stabilization of Pickering emulsions was evaluated. β-CD was used both in its plain form and as a BP-3:β-CD inclusion complex prepared to increase the photostability of BP-3 and to reduce its skin absorption. The prepared inclusion complex was also used in the stabilization of the Pickering emulsion. Sensory evaluation, viscosity and pH measurements, rheological and mechanical characterization studies, and in vitro BP-3 release experiments were performed on the Pickering emulsions. In addition, in vitro penetration–permeation experiments, in vitro SPF determination, and photostability studies were conducted, and the one-month stability of the formulations was evaluated. The prepared Pickering emulsion formulations were found to be suitable for cosmetic use. The results of the in vitro penetration–permeation test showed that the use of BP-3 in the form of an inclusion complex reduced the skin absorption of the sunscreen filter. The use of the BP-3:β-CD inclusion complex in Pickering emulsions also significantly increased the photostability of the sunscreen filter. The in vitro SPF value of the formulations was determined by both the Mansur and Substrate methods. The formulations were found to remain stable for one month at room temperature and at 5 ± 3 °C. In light of all these findings, it was concluded that sunscreen Pickering emulsion formulations were successfully developed. The obtained results revealed that Pickering emulsion systems prepared with β-CD offer an innovative and sustainable approach for the development of safe and effective sunscreen products.