Kudret narı (Momordica charantia l.) yağının standardizasyonu üzerine araştırmalar
Studies on bitter melon (Momordica charantia l.) oil standardization.
  1. Tez No: 579545
  2. Yazar: BEYZA VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada kültürü yapılan Momordica charantia meyvelerinden zeytinyağı ile maserasyonla elde edilen yağ preparatının özellikleri ve standardizasyonu araştırılmıştır. Kudret narı bitkisi ülkemizde doğal olarak yetişmeyen, bazı bölgelerde kültürü yapılan bir bitkidir. Dünya'nın çeşitli bölgelerinde hipoglisemik, antienflamatuar, antikanser etkileriyle kullanılırken Anadolu'da kudret narı meyvesinin zeytinyağlı ekstresi yaraların iyileştirilmesi ve mide ülseri tedavisinde; meyvesinin ballı ekstresi ise ülser tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu çalışmada Momordica charantia L. bitkisinin botanik özellikleri, kimyasal yapısı, biyolojik aktivitesi ve kullanılış yöntemleri ile ilgili bilimsel araştırmalar derlenmiştir. Buna ek olarak hazırladığımız kudret narı meyvesinin yağlı ekstresinin Avrupa Farmakopesine uygun olarak yapılan kromatospektral analiz, sıvı kromatografisi, ince tabaka kromatografisi, gaz kromatografisi, mikrobiyolojik değerlendirme analizlerini içermektedir. Analizlerimiz sonucunda zeytinyağı ve kudret narı yağında bulunan rölatif bileşenler karşılaştırmalı olarak belirlenmiştir. HPTLC analizi sonuçlarına göre kudret narı yağında karakteristik maddeler görülmüştür. Bu maddelerin yapı tayini için ilerde başka analizlere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, specifications and standardization of the oil obtained from Momordica charantia fruit by maceration with olive oil are investigated. Bitter Melon is a plant which is not grown naturally in our country but is widely cultivated in several regions. While it is used in various parts of the world with hypoglycemic, anti-inflammatory and anticancer effects; olive oil extract of Bitter Melon fruit in Anatolia is used for healing wounds and peptic ulcers while honey extract of fruit has been used for many years to treat ulcers.In this study, scientific studies related to botanical characteristics, chemical composition, biological activity and preparation methods of Momordica charantia L. were reviewed from the literature.In addition to this, chromatographic analysis, liquid chromatography, thin layer chromatography, gas chromatography, microbiological analysis of oily extract of Bitter Melon fruit prepared in accordance with European Pharmacopoeia were performed. As a result of our analysis, the relative components in olive oil and Bitter Melon oil were comparatively determined. HPTLC results showed that Bitter Melon oil has characteristic components. Further analysis will be needed in order to determine the exact composition of the oil.