Seismic performance of masonry buildings subjected to synthetic ground motions
Sentetik yer hareketlerine maruz kalmış yığma yapıların sismik performansı
- Tez No: 579569
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK, PROF. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yüzyıllardır dünya üzerinde kuvvetli sismik aktiviteler belirsiz sıklıklarla meydana gelirken deprem bölgeleri yapısal hasar, can kaybı ve ekonomik kayıp yüzünden ciddi olarak etkilenmentedir. Bu sebepten dolayı sismik değerlendirme yöntemleri yapıların zarar görebilirliğini minimize etmek, güçlü depremlerden önce önlemler alabilmek ve ekonomik kayıpları azaltmak için geliştirilmektedir. Bu çalışma esas olarak donatısız yığma yapıların deprem performansının tahminine 1999 Düzce depremine bağlı olarak üretilmiş olan sentetik yer hareketlerini kullanarak odaklanmıştır. Donatısız yığma yapılara ait yapısal parametrelerin performans değerleri, deprem tasarım yönetmeliklerine ve literatür taramalarına uygun bir şekilde elde edilmiştir ve ayrıca bu tür yapıların yerel özelliklerini yansıtmaktadır. Yapısal parametreler kullanılarak oluşturulan ideal tek dereceli modeller yapısal analizi kolaylaştırmaktadır. Sentetik yer hareketi kayıtları, Düzce bölgesindeki farklı senaryo depremleri, zemin tipleri ve deprem kaynağı-kayıt yeri mesafeleri düşünülerek elde edilmiştir. Yapısal simulasyonların analitik davranışı taban kesme kuvveti tepe deplasman ilişkisini yansıtmaktadır. Donatısız yığma yapıların hasar seviyesi, elastik ötesi dinamik yapısal analizlerden elde edilen deplasman sonuçları ve önceden belirlenmiş limit durumları karşılaştırılarak belirlenmektedir. Çalışmanın son kısmında ise yapısal parametrelerin hassaslığı, deprem büyüklükleri ve yer ivme değerleri altında performans seviyelerinin tahmini ile sismolojik ve yapısal parametreleri içeren bağımsız değişkenler arasındaki ilişki olasılıksal ve istatiksel yaklaşımlar ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the centuries, strong seismic activities have occurred with uncertain frequencies in the world which caused earthquake-prone regions to be severely influenced in terms of structural damage and economic losses. Therefore, seismic assessment approaches have been developed to minimize the vulnerability of structures, to carry out pre-earthquake mitigation planning and to mitigate economic losses. This study mainly focuses on the performance estimation of unreinforced masonry (URM) structures using synthetic ground motions, which are based on the simulated 1999 Düzce Earthquake. The performance values of the structural parameters for URM structures have been obtained in accordance with earthquake design specifications and literature reviews and also represent their local characteristics. The equivalent single-degree-of-freedom (SDOF) models are generated to simplify inelastic dynamic analysis by using these parameters. The synthetic ground motion records are generated in the case study Düzce region, by considering different earthquake scenarios, soil conditions and source-to-site distances. The seismic responses of structural simulations represent base shear versus displacement relationship. By comparing the results of displacement obtained from inelastic dynamic analyses and the pre-defined limit states, the damage states (DS) of URM structures are determined. At the end of the study, the sensitivity of the structural parameters, the estimation of performance levels under different magnitude and PGA values and the relationships between DS and independent variables, which comprise seismological and structural parameters, are carried out and the obtained results are interpreted by using probabilistic and statistical approaches.