Ambient vibration testing and seismic performance assessment of Hagia Irene
Aya İrini'nin ortam titreşim testi ve deprem performans değerlendirmesi
- Tez No: 668995
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SOYÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, İstanbul'daki Aya İrini Kilisesi'ni örnek olay incelemesi olarak kullanarak kültürel miras yapılarına ortam titreşim testi ve sismik değerlendirme için uygulanabilir yöntemleri araştırmaktadır. İstanbul şehri yüzlerce kültürel mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Bu binalar, çevre koşulları, insan kaynaklı olaylar ve doğal afetler nedeniyle tarih boyunca sayısız zarara uğramıştır. Bu sebeplerden dolayı bu binaların mevcut durumunun bilinmesi önemlidir. Türkiye aktif deprem bölgesinde olduğu için Türkiye'de bu tür çalışmaların yapılması özellikle önemlidir. Tarihi binaların sismik değerlendirmesi sırasında üstesinden gelinmesi gereken birçok zorluk vardır. Bu zorluklardan biri inşaat yöntemleri ve malzeme özellikleridir. Bir yığma yapının davranışını modellemek zordur. Bununla mücadele etmek için önerilen metodoloji, ilerideki daha büyük işler için bir temel oluşturmak üzere küçük ölçekli bir test kullanmayı içerir. Bu küçük ölçekli testte, bir yığma panel duvar tahribatsız tanımlama testlerine ve döngüsel yükleme testine tabi tutulmuştur. Laboratuar testleri yapıldıktan sonra, laboratuar testinin koşullarını taklit etmek için duvarın sonlu eleman modeli yapılmıştır. Daha sonra önerilen metodolojinin uygulanabilirliğini belirlemek için deneysel ve sayısal sonuçlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan memnun kalınarak Aya İrini'ye ortam titreşim testi yapılmış ve titreşim verilerine göre yapının sonlu eleman modeli oluşturularake kalibre edilmiştir. Bu modelden elde edilen sonuçlar Aya İrini'nin sismik performansını belirlemek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the applicable methods for ambient vibration testing and seismic assessment to the cultural heritage buildings by using the Hagia Irene Church in Istanbul as the case study. The city of Istanbul is home to hundreds of cultural heritage buildings. These buildings suffered numerous damages throughout history due to environmental conditions, human-caused incidents and natural disasters. Due to these facts, it is important to know the current condition of these buildings. It is especially important to conduct such studies in Turkey, due to the fact that Turkey is in an active earthquake zone. There are many challenges to tackle during the seismic assessment of heritage buildings. One of these challenges is the construction techniques and material properties. It is difficult to model the behaviour of a masonry structure. To counter this, the proposed methodology includes using a small-scale test to lay a foundation for the greater work ahead. In this small-scale test, a masonry panel wall was subjected to non-destructive identification tests and a cyclic loading test. After conducting the lab-tests, a finite element model of the wall was made to imitate the conditions of the lab-test. Then the experimental and numerical results were compared to determine the viability of the proposed methodology. Satisfied with the obtained results, an ambient vibration test was made to Hagia Irene and a finite element model of the structure was created and calibrated according to the vibration data. The results obtained from this model were used to determine the seismic performance of Hagia Irene.