Matlab GUI'de interaktif ısı denklemleri ve uygulamaları
Interactive heat equations and applications in matlab GUI
  1. Tez No: 579573
  2. Yazar: GAMZE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSHAK CUMHUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde ilk olarak daha sonraki konular için kullanılacak kavramlar verildi. Daha sonra ısı iletim problemi için klasik sonlu fark yöntemleri çalışıldı. Sonlu farklar için yöntem olarak açık-kapalı yöntemler, Crank-Nicolson, ağırlıklı ortalama ve Dufort Frankel yöntemleri üzerinde duruldu. Model problemler değişik sınır şartlarda düşünülmüştür. Nümerik ve analitik çözümler interaktif bir şekilde Matlab GUI'de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the basic concepts which will be used in the later chapters are given. Classical finite difference methods(FDMs) are studied for heat conduction problem with various boundary conditions. Explicit, Implicit, Crank-Nicolson, Weighted-average and Dufort Frankel methods are presented in FDMs. Model problems are considered for heat conduction equation with various boundary conditions. The numerical and analytical solutions are presented interactively in Matlab GUI.