Tekstil mühendisliği öğrencilerine yönelik matlab gui tabanlı interaktif eğitim aracı tasarımı
Matlab gui-based interactive education tool design for textile engineering students
  1. Tez No: 899642
  2. Yazar: BETÜL GÖKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA AKARSLAN KODALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Mühendislik Bilimleri, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Engineering Sciences, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanoğlunun var oluşuyla birlikte örtünme ihtiyacı doğmuş, bu da tekstilin başlangıcına zemin oluşturmuştur. Bu sebeple tekstil, dünyanın en eski endüstrilerinden biri ve sanayileşmenin de öncüsüdür. Giyinme ihtiyacı ile çıkılan bu yolda, birçok ülke sanayisini tekstil endüstrisi üzerine kurmuştur. Gelişmekte olan ülkelerde tekstil sektörü halen önemini korumakta ve bu ülkelerin sanayi yelpazeleri içinde büyük bir paya sahip bulunmaktadır. Türkiye'de de önemli bir konuma sahip olan tekstil sektörü, ulusal kalkınmada öncü olarak, uzun yıllar önemini korumakla birlikte halen ülkenin rekabetçi sektörleri arasındadır. Ülkemiz, dünya genelinde, giyim ve tekstilde, tedarikçi ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Dünya'da sık rastlanmayan entegre üretim yapısı, uzun yıllara dayalı tecrübesi, nitelikli ve katma değerli ürünleri ile sektörde varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Tekstil eğitimi; nitelikli işgücü sağlaması ile, tekstil sektörünün mevcut ve rekabetçi yapısına büyük katkı sağlamaktadır. Ülkemizde meslek liselerinde sektör içi nitelikli ara eleman yetiştirilirken, tekstil mühendisliği bölümlerinde üst düzey eğitim verilmektedir. Elli yılı aşkındır ülkemizde tekstil mühendisleri yetiştirilmekte olup, bu mühendisler; üretimden, planlamaya, AR-GE'den pazarlamaya kadar birçok departmanda görev almaktadır. Bu sebepledir ki verilen eğitimin niteliği çok önemlidir. Günümüzde tekstil mühendisliği öğrencileri, iletişim, altyapı ve eğitim bakımından, bölümlerinden yüksek beklenti içindedir. Bu beklentileri karşılamak üzere yeni stratejilere yönelmek gerekir. Bu çalışmada farklı mühendislik alanlarında sıkça kullanılan bilgisayar teknolojilerinin, tekstil mühendisliği eğitiminde de kullanılması amaçlanmış, bu bölümün öğrencilerinin daha donanımlı, daha başarılı ve mesleki bilgilerine daha hâkim olabilmelerine katkıda bulunabilmek adına Matlab GUI (Graphical User Interface) tabanlı interaktif bir eğitim aracı hazırlanmıştır. Hazırlanan eğitim aracı ile“iplikçilik”konusu içinde geçen kavramların somutlaştırılması, hesaplamalarda daha hızlı ve daha doğru biçimde sonuca ulaşılması sağlanmıştır. Hazırlanan eğitim aracında konu anlatımları, çeşitli görseller, hesap uygulaması ve tekstil mühendisliği ile ilgili makale, bildiri ve tez çalışmalarına ait dokümanlarla zenginleştirilerek ilgili konunun öğrenci tarafından kalıcı şekilde öğrenilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca hesap uygulaması ile hesaplama işlemlerinin olduğu konularda, öğrencilerin ilgili parametreleri değiştirerek sonucun değişimini ya da yaptığı hesabın doğruluğunu gözlemlemesi sağlanacaktır. Çalışma hazırlandıktan sonra programa ait tüm dosyalar Matlab Compiler (derleyici) ile paket program haline getirilip, internet ortamında öğrencilerin paylaşımına sunulmuştur. Böylece öğrenciler herhangi bir Matlab bilgisine sahip olmadan bile, ister okulda öğretmenin rehberliğinde uygulamayı kullanabilecek isterse de okul dışında kendisine ait bir bilgisayarda çalışma ve ders tekrarı yapabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
With the existence of humanity, the need for covering arose, which laid the groundwork for the beginning of textiles. For this reason, textiles are one of the oldest industries in the world and a pioneer of industrialization. On this journey initiated by the need for clothing, many countries have built their industries on the textile sector. In developing countries, the textile industry still holds significant importance and occupies a large share within the industrial spectrum of these nations. The textile sector, which holds a prominent position in Turkey as well, has long maintained its importance as a leader in national development and remains one of the country's competitive industries. Our country ranks among the top supplier nations globally in clothing and textiles. With its integrated production structure, which is rarely found globally, its long-standing experience, and its qualified and value-added products, it continues to sustain its presence in the sector. Textile education, by providing a qualified workforce, makes a significant contribution to the existing and competitive structure of the textile sector. In our country, vocational high schools train qualified intermediate personnel within the sector, while textile engineering departments offer high-level education. For over fifty years, textile engineers have been trained in our country, and these engineers work in various departments, from production to planning, from R&D to marketing. Therefore, the quality of the education provided is of great importance. Today, textile engineering students have high expectations from their departments in terms of communication, infrastructure, and education. To meet these expectations, it is necessary to adopt new strategies. In this study, it was aimed to use computer technologies, frequently utilized in different engineering fields, in textile engineering education as well. To contribute to the students of this department in becoming more equipped, more successful, and more knowledgeable in their profession, an interactive educational tool based on Matlab GUI (Graphical User Interface) was prepared. With the prepared educational tool, it was ensured that the concepts covered under the topic of“spinning”were concretized, and calculations were reached more quickly and accurately. The educational tool was enriched with topic explanations, various visuals, a calculation application, and documents related to articles, papers, and thesis studies in textile engineering, with the aim of ensuring that the topic is learned permanently by the student. Additionally, with the calculation application, it will be possible for students to observe the change in results or the accuracy of their calculations by changing the relevant parameters in the topics involving calculation processes. After the study was completed, all files related to the program were compiled into a package using Matlab Compiler and made available to students online. Thus, even without any prior knowledge of Matlab, students will be able to use the application either under the guidance of a teacher at school or independently on their own computers outside of school for study and revision.