İki seviyeli inverter anahtarlama teknikleri için matlab/guı tabanlı interaktif benzetim ortamı
Matlab/gui based interactive simulation environment for two-level inverter switching techniques
- Tez No: 463078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERKAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bilgisayar ve internet teknolojideki hızlı gelişmeler mühendislik eğitimde kullanılan materyallerde de olumlu değişim ve yenilikler meydana getirmiştir. Bu materyallerden biri bilgisayar destekli benzetim ortamlarıdır. Benzetim ortamları eğitimin süre ve sınıf ortamından bağımsız olmasını, maliyetinin azalmasını ve kalitenin artmasını sağlamıştır. Bu tez çalışmasında elektrik-elektronik mühendisliği alanında kullanılabilecek MATLAB/GUI tabanlı bir benzetim ortamı gerçekleştirilmiştir. Benzetim ortamı endüstriyel, yenilenebilir enerji ve ev uygulamalarında yağın bir şekilde kullanılan iki-seviyeli inverter ve onun farklı anahtarlama teknikleri ile ilgilidir. Söz konusu ara yüzün kullanımı çok basite indirgenmiştir. Bu ara yüzde iki seviyeli inverter, RL yükü ve anahtarlama tekniği için gerekli parametreler kullanıcı tarafından girildiği zaman MATLAB SimPower Systems ve Simulink blokları yardımıyla oluşturulan modeller çalıştırılmaktadır. Kullanıcı seçtiği PWM yöntemine ilişkin dalga şekillerini kaydettikten sonra, benzetim ekranında bulunan“Get Values”butonuna tıklayarak benzetime ilişkin bazı değerleri de sayısal olarak kayıt edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid improvements in computer and internet technology have brought about positive changes and innovations to materials that is used in engineering education. One of these materials is computer based simulation enviroments. Simulation enviroments ensure the time and class independent education, reduce the cost and improve the quality as well. In this dissertation study, a MATLAB / GUI-based simulation environment, which will be possible to perform in the field of electrical and electronics engineering, has been realized. The simulation environment concerns two-level inverters, which is commonly used in industrial, renewable energy and home application, and its different switching techniques. The usage of the interface in question is simplified to the great extent. When two-level inverter in this interface, RL load and the required parameters for the switching technique are entered by the user, the models formulated with MATLAB SimPower Systems and Simulink blocks are activated. Once it is recorded the waveforms of the user-selected PWM method, it is possible to record some values numerically related to the simulant by clicking on the“Get Values”button.