Manuel jeneratörün akıllı jeneratöre dönüşümü ve uzaktan izlenmesi
Manual generator conversion to smart generator and remote monitoring
- Tez No: 579580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT DALDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada manuel olarak çalıştırılan düşük güçlü jeneratörlerin düşük maliyetle otomatik çalışır jeneratöre dönüştürülmesi üzerine bir çalışma gerçekleştirilmiş ve jeneratörler ve şebekedeki bilgilerin uzaktan izlenmesi gerçekleştirilmiştir. Sistemde öncelikle manuel çalışmayı otomatikleştirecek yapı anlatılmış ve bunun için mikrodenetleyici tabanlı kontrol sistemi geliştirilmiştir. Çalışmanın diğer aşamasında ise şebeke ve jeneratör üzerindeki gerilim ve frekans değerlerlerini uzaktan izleyebilmek için ENC2860J ethernet modülü mikrodenetleyicili sistem kartı ile haberleştirilerek verilerin internet ortamına gönderimi sağlanmıştır. Uzaktan bu değerleri takip edebilmek için modem üzerinde alınacak olan IP adresi ile yerel ağda bilgilerin izlenmesi gerçekleştirilmiş daha sonra Mathswork'un entegrasyonu olan ThingSpeak adı verilen bir internet sitesinde kullanıcı hesabı oluşturularak jeneratör ve şebeke değerlerini uzaktan izleme gerçekleştirilmiş ve başarılı olunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a study was carried out on the conversion of low power generators operated manually to low cost automatic generator and remote monitoring of the generators and network information was carried out. Firstly, the system to automate manual operation is explained and a microcontroller based control system has been developed. In the other phase of the study, to monitor the voltage and frequency values on the network and generator remotely, ENC2860J ethernet module was communicated to the system board with microcontroller and the data was sent to the internet. In order to follow these values remotely, the IP address of the modem will be monitored on the local network and then a user account was created on a web site called ThingSpeak which was the integration of Mathswork and succeeded.