Orman yolu üst yapı bozulmalarının uçangöz ile izlenmesi
Monitoring of forest road pavement degradation using uavs
  1. Tez No: 579583
  2. Yazar: FEYZİ BOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Orman yolu üst yapısındaki bozulma araçların güvenli seyrini ve trafik güvenliğini etkileyen önemli bir faktördür. Bu durum orman yollarında her daim üst yapının stabil olmasını gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı; yol üst yapısında meydana gelen alansal ve hacimsel bozulmaları (aşınma, birikme) Uçangöz ile belirlemektir. Tez çalışması kapsamında Gölyaka Orman İşletme Müdürlüğü (Düzce), Kardüz İşletme Şefliği sınırları içerisindeki üretim ve rekreasyonel araç kullanımına açık olan 5,9 km'lik 318 kodlu B Tipi orman yolunun, üst yapısı yenilenen 200 metrelik kısmı seçilmiştir. Çalışma sonucunda; 2017 Eylül ve 2018 Kasım uçuş verileri karşılaştırıldığında; 14 ay süreli alansal bozulmalara ait incelemede toplam -1602,76 m2 alanda aşınma (ortalama -114,48 m2/ay – (-3,82) m2/gün) ve 546,34 m2 birikme (ortalama 39,02 m2/ay – 1,30 m2/gün) olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca hacimsel bozulmalara ait incelemede toplam -62,15 m3 aşınma (ortalama -4,44 m3/ay – (-0,15) m3/gün), 18,75 m3 birikme (ortalama 1,34 m3/ay – 0,05 m3/gün) olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre alansal ve hacimsel bozulma miktarlarının zamansal olarak farklılık göstermekte olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile Uçangöz sistemlerinin, yol üst yapısının izlenmesinde ve değerlendirilmesinde kullanılabilirliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The degradation, which is the result of this superficial flow in the road platform superstructure, is an important factor that affects the safe course and safety of the vehicles. This situation requires that every pavement of the forest roads be stable. Within the scope of the study, Golyaka Forest Management Directorate (Duzce), 5.9 km, 2 km upper structure, which is open to the use of vehicles for production and recreational, and the first 200-meter section of the 318-coded Type B forest road which is to be renewed in August 2017 were selected. The aim of this study is to determine the degradation (wearing, accumulation) rate of the surface and volumetric basement of the pavement of forest road by UAV. According to the results of the study; 2017 September and 2018 November flight data were compared and fourteen months (September 2017 - November 2018 periods) periodical analysis of total wearing of -1602.76 m2 (mean -114.48 m2/month – (-3.82) m2/day) and 546.34 m2 (mean 39.02 m2/month – 1,30 m2/day) accumulation were determined. In addition to this, volumetric degradation in the examination; total accumulation of 18.75 m3 (mean 1.34 m3/month – 0.05 m3/day) and -62.15 m3 (mean -4.44 m3/month – (-0.15) m3/day) wearing was determined. According to these results; it was determined that the surface and the volumetric amount of degradation varied in time. In conclusion, this study demonstrated the usefulness of UAVs in monitoring and evaluating the road superstructure.