L.R Feuillar'ın '60 Etudes Du Jeune Violoncelliste' etüt kitabının devinişsel hedef ve hedef davranışlar kapsamında incelenmesi
Investigation of 'L.R Feuillard's the 60 etudes Du Jeune Violoncelliste' within psychomotor aim and aim behaviors
- Tez No: 579600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HAKAN OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, viyolonsel eğitiminde sıklıkla kullanılan Louis R. Feuillard'ın“60 Etudes Du Jeune Violoncelliste”isimli etüt kitabının devinişsel hedeflerinin incelenmesine yöneliktir. Araştırmada yer alan 60 etüt, etüt çözümleme yöntemiyle analiz edilerek çağdaş eğitim programı içeriğinde yer alan hedef ve hedef davranışlar kapsamında incelenmiş ve kritik görülen devinişsel hedefler belirlenmiştir. Ardından bu hedeflerin beceriye dönüştürülmesi için gerekli olan hedef davranışlar tespit edilmiş ve açıklamalarla desteklenmiştir. Bulgularda elde edilen veriler uzman görüşü alınarak değerlendirilmiş ve etütlerin 116 hedef, 394 hedef davranışı kapsadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan oran hesaplamasında ise 60 etütte sağ el kullanımına ilişkin çalışmaların %63 oranında, sol el kullanımına ilişkin çalışmaların ise 37% oranında yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine psychomotor goals of Louis R. Feuillard's“The 60 Etudes Du Jeune Violoncelliste”which is widely used in the violoncello education. The 60 studies in the study were analyzed by means of the etude analysis method and the critical goals were determined in the context of the psychomotor aim and aim behaviors in the contemporary education program. Then, the aim behaviors that are necessary for transforming these aims into skills have been determined and supported by explanations. The data obtained from the findings were evaluated by expert opinion and it was concluded that the surveys included 116 targets and 394 target behaviors. In the calculation of the ratio, it was found that the studies on right hand use in the 60 surveys were 63% and the studies on the use of the left hand were found to be 37%.