Yaşlının yaşadığı yerin depresyon, günlük yaşam aktivitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of the living environment of the elderly on depression, daily life activity and quality of life
- Tez No: 579601
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÜRSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma yaşlının yaşam ortamının depresyona, günlük yaşam aktivitesine ve yaşam kalitesine etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 65 yaş üzerinde farklı mekanlarda yaşayan (huzurevinde, evde yalnız ve evde aile ile yaşayanlar) toplam 180 yaşlı bireyden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan olgular demografik özellikleri yanında yaşlılıkla ilişkili hastalık ve özgeçmişleri yönüyle ilgili incelendi. Farklı ortamlarda yaşayan üç gruptaki geriatrik olgunun, sosyodemografik özellikleri, sağlık durumları kaydedildi. Her grubun depresyon durumu Geriatrik Depresyon Skalası ile, günlük yaşam aktiviteleri Lawton ve Brody'nin Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Skalası ve Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi ile, yaşam kalitesinin değerlendirilmesi Yaşlılar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-OLD) ile, boş zamanlarının değerlendirilmesi ise Boş Zaman Aktiviteleri Formu kullanılarak ölçüldü. Verilerin analizinde, Statistical Package for Social Science (SPSS) Windows version 23.0 kullanıldı. Gruplar kendi aralarında F Testi (ANOVA) ve Independent Samples T Testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of the living environment of the elderly on depression, daily life activity and quality of life. The sample of the study consists of 180 elderly people over 65 years of age living in different places (living in a nursing home, at home alone and with family). Demographic characteristics, age related illnesses and history of the patients were examined. Sociodemographic characteristics and health status of geriatric patients in three different groups were recorded. Depression status of each group with Geriatric Depression Scale, daily life activities Lawton and Brody's Instrumental Daily Life Activities Scale and Barthel Daily Life Activities Index, quality of life assessment with the Quality of Life Scale (WHOQOL-OLD), leisure time assessment measured using Time Activities Form. Statistical Package for Social Science (SPSS) version 23.0 was used for data analysis. The groups were compared with each other by F Test (ANOVA) and Independent Samples T Test.