Göller bölgesinde sel ve erozyon kontrol yatırımlarının ekonomik analizi
- Tez No: 57963
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
VI KISA ÖZET GOLLER BÖLGESİNDE SEL VE EROZYON KONTROL YATIRIMLA RININ EKONOMİK ANALİZİ Bu araştırmada Göller Bölgesindeki sel ve erozyon kontrolü yatırımları proje analizi teknikleri, fayda ve maliyet çeşitleri, bu fayda ve maliyetlerin he saplama yöntemleri ve içerikleri açısından incelenmiştir. inceleme sonunda aşağıda sözü edilen bazı sonuçlar belirlenmiştir. Bunlar; havza ıslah projeleri her kurum tarafından ayrı ayrı hazırlanmakta ve uygulan maktadır, bu projeler değerlendirilirken her kurum tarafından farklı kriterler kullanılmaktadır. Projeler ve kurumlar arasında entegrasyon güçlükle başarılabilmektedir. Bu olumsuzluklar için her kurumun aynı kriterleri, öncelik ve ağırlıkları, maliyet ve faydalar için aynı hesaplama yöntemini kullanması önerilmiştir. Ayrıca çalışmada projelerin havza otoritesi olarak adlandırılabilecek tek bir kurum tarafından hazırlanması ve ilgili kurumlara bu projelerin dağıtılması önerilmiştir. ABSTRACT ECONOMIC ANALYSIS OF TORRENT AND EROSION CONTROL INVESTMENTS IN GÖLLER REGION In this study torrent and erosion control investments in Göller Region are investigated in the view of project analysis techniques, kinds of benefits and costs, computation methods and contents of these benefits and costs. After the investigation, some results mentioned below are determined. These are; The projects on watershed improvement are separately prepared and applied by every organization. While these projects are evaluated, different criterias are used by every organization. Entegration between projects and orga nizations can be difficultly achieved. For these negativeness, to use some critedias, priorities, aggregations and computation methods of costs, benefits for every organization are suggested. Also, it is proposed that projects must be prepared by only one organization may be called watershed authority and these projects must be distributed to related organizations.
Özet (Çeviri)