Çelik profillerin sıcak haddelenmesinde merdane kalibre tasarımı ve simülasyonu
The roll pass design and simulation for hot rolling of steel section
- Tez No: 579625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAFİZ YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, S 275 JR kalitede beam blank (profil taslağı) yarı mamulün 1200 ℃ ye kadar tavlandıktan sonra 21 pasoda haddelenerek oluşacak HEA 240 yapı profilinin kaba haddelenmesi sonundaki gerçek üretim parametreleri ile aynı yarı mamulün haddelemesinin 3D FE analizi sonuçlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmada, S 275 JR kalite 150x150 ebatlı kütüğün haddelenmesi sonucu elde edilecek IPE 140 yapı profilinin kalibre tasarımı yapılmış ve analitik olarak hesaplanan haddeleme parametreleri ile aynı profilin haddelenmesinin 3D FE analizi sonuçları karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda, gerçek üretimden alınan numunenin geometrik şekli ve ölçüleri ile simülasyondan alınan geometrik şekil ve ölçülerin %90 ila %99,1 arasında yüksek oranda benzerlik gösterdiği tespit edilmiş ve simülasyon verilerinin üretimde elde edilen değerler ile yakın ilişki içerisinde olduğu ispat edilmiştir. Ayrıca analitik hesaplamalar ile tasarlanan kalibre geometrileri ve ölçüler ile simülasyon sonucu elde edilen geometri ve ölçüler karşılaştırıldığında ise %95,5' in üzerinde benzerlik elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre analitik hesaplarla yapılan tasarım sonuçları ile simülasyon sonuçlarının da birbiriyle yükse değerde benzerlik sergilediği görülmektedir. Elde edilen bu sonuçlar ile FE analiz yönteminin haddeleme proseslerine uygulanarak üretim tesislerine katkı sağlayacağını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, the first 5 passes of HEA 240 structure profile obtained in 21 passes were analyzed. The HEA 240 construction profile is obtained by heating the S275JR quality beam blank to 1200 degrees and then rolling. The results of the analysis were compared with the experimental sample data. Also in this study, the first 5 passes of IPE 140 structure profile obtained by rolling in 15 passes were analyzed. The roll pass design of the IPE 140 structure profile was obtained by analytical calculations. Then, analytical design results and analysis results were compared. As a result of the comparisons made, it was found that the geometric shape and measurements of the sample taken from the actual production and the geometric shapes and measurements taken from the simulation showed more than 95% similarity and that the simulation data were in agreement.