Koyunlarda çiçek aşısı uygulaması ile birlikte Corynebacterium cutis lizatının immünglobulin düzeyleri üzerinde etkisi
Effects of the use of Corynebacterium cutis lysis (ultra corn) immunostimulant with herbicide in sheep on immunoglobulins.
- Tez No: 579634
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı koyunlarda çiçek aşısı ile birlikte Corynebacterium cutis lizatının kullanılmasının immünoglobulin (IgG, IgM, IgA, IgE) seviyeleri üzerine etkisi araştırıldı. Bu amaçla 10 koyuna sadece koyun çiçek aşısı ve 10 koyuna çiçek aşısı ile birlikte 20 mg Corynebacterium cutis lizatı yapıldı. Çalışmada toplam 20 koyun kullanıldı. Tüm hayvanlardan çalışmanın 0. 21 ve 35. günlerde serum immunglobülin, biyokimyasal ve hematolojik parametreler için usulune uygun olarak V. jugularisten kan örnekleri alındı. Serum Ig seviyeleri ELISA cıhazında hazır ticari test kitleri ile bakıldı. Bakılan biyokimyasal ve hematolojik parametrelerde çalışmanın 0. 21 ve 35. günlerinde her iki grupta ve grup içinde istatistiki farklılıklar belirlenmedi. İmmunglobulin seviyeleri açısından her iki grupta IgA seviyelerinde 0. ile 35.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of using Corynebacterium cutis lysate on immunoglobulin (IgG, IgM, IgA, IgE) levels in sheep. For this purpose, only 10 sheep pox vaccine and 10 sheep with pox vaccine and 20 mg Corynebacterium cutis lysate were performed. A total of 20 sheep were used in the study. Blood samples were taken from all animals at days 0, 21 and 35, according to the procedure for serum immunoglobulin, biochemical and hematological parameters. Serum Ig levels were measured by ELISA ready commercial test kits. In the biochemical and hematological parameters, the statistical differences were not determined in both groups and groups on the 21st and 35th days of the study.